شناسه : 16090403
مسئول دبیرخانه بین‌المللی «یزد، حسینیه ایران»؛


مسئول دبیرخانه بین‌المللی «یزد، حسینیه ایران» از نا‌مگذاری روز 13 محرم به نام روز هیات خبر داد و افزود: این اقدام به تایید نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد رسیده است.

یزدتو نوشت :

مسئول دبیرخانه بین‌المللی «یزد، حسینیه ایران» از نا‌مگذاری روز 13 محرم به نام روز هیات خبر داد و افزود: این اقدام به تایید نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد رسیده است.
به گزارش همشهری «سیدحسن حسینی» با اشاره به دیدار اعضای دبیرخانه حسینیه ایران با آیت‌الله محمدرضا ناصری، افزود:با توجه به تایید هیات‌های عزاداری استان از سوی مقام معظم رهبری و اهمیت ترویج سبک عزاداری مردم استان در کشور، این نامگذاری با جدیت دنبال شد و به نتیجه رسید.
وی با بیان این‌که سبک عزاداری هیات‌های مذهبی استان سالم و بی‌حاشیه است، ادامه داد: امیدواریم با همکاری دستگاه‌های فرهنگی، طرح‌های مختلفی در روز هیات در استان به اجرا درآید.
حسینی از جمله این برنامه‌ها به برگزاری همایش با حضور سردسته هیات‌های مذهبی، معرفی سبک عزاداری هیات‌ها و تلاش برای ثبت این سبک خاص عزاداری در فهرست آثار ملی کشور اشاره کرد.
وی تاکید کرد: نقش پررنگ هیات‌های عزاداری در برگزاری مراسم عزای حسینی در شهر یزد به عنوان حسینیه ایران، منجر به ارائه این پیشنهاد از سوی دبیرخانه حسینیه ایران شد.
مسئول دبیرخانه بین‌المللی «یزد، حسینیه ایران» ادامه داد: روزهای متعددی از سوی دبیرخانه برای نامگذاری به عنوان روز هیات به امام جمعه یزد پیشنهاد شد و در نهایت ایشان روز 13محرم را به عنوان روز هیات انتخاب و معرفی کردند.
به گفته حسینی، در روز 13 محرم، همه هیات‌های عزاداری استان با تجمع در مسجد ملااسماعیل، محل برگزاری نماز جمعه در یزد به مناسبت سومین روز از شهادت امام حسین(ع) با حضور خیل عظیم عزاداران حسینی به عزاداری می‌پردازند.
وی این تجمع عزاداری را در کشور شاخص و بی‌نظیر دانست و افزود: قطعا این نامگذاری برای مراسم خودجوشی که در روز 13 محرم از سوی هیات‌های مذهبی برگزار می‌شود، موثر خواهد بود.