شناسه : 22411691


جریان اصلاحات که تندروی و افراطی‌گری بارزترین شاخصه آن است، در طول عمر دولت یازدهم تلاش‌های زیادی کرده تا حسن روحانی را به وادی افراطی‌گری وارد کند.

وبلاگ یزدما نوشت:

هرگاه رئیس‌جمهور مواضع عصبانی و تند اتخاذ کرده، مورد استقبال و مدح رسانه‌های جریان اصلاحات قرار گرفته است. این در حالی است که هرگاه رئیس‌جمهور در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌هایش موضع‌گیری ملایم‌تری داشته، با انتقاد اصلاح‌طلبان مواجه شده است. در واقع برای جریان تندرو اصلاحات، قابل پذیرش نیست که رئیس‌جمهور جایی سخنرانی یا مصاحبه‌ای کند اما همراه با تندروی و عصبانیت و هجمه به منتقدان نباشد.
مصاحبه تلوزیونی هفته گذشته رئیس‌جمهور، از جمله مواردی بود که انتقادهای اصلاح‌طلبان را به همراه داشت و آن‌ها از اینکه آقای روحانی به مانند قبل، منتقدین را مورد هجمه شدید قرار نداد و سعی کرد مواضع ملایم‌تری نسبت به گذشته، اتخاذ کند، انتقاد کردند.
روزنامه اعتماد با تیتر «کمی شفاف‌تر آقای رئیس‌جمهور» اعتراضش نسبت به رویکرد روحانی در مصاحبه تلویزیونی را نشان داد و نوشت: «روحاني از نبايدِ توهين به مردم گفت، از توهين‌كنندگان نگفت - از كاهش قاچاق گفت، از مبادي قاچاق نگفت از دستاوردهاي مثبت اقتصادي گفت، از موانع و سد راه‌هاي آن نگفت.» همچنین روزنامه آرمان با تیتر «ناگفته‌ها ناگفته ماند» با انتقاد از مصاحبه رئیس‌جمهور نوشت: «روحاني آن رئيس‌جمهوري نبود كه ديروز حاميان و بیشتر مردم انتظار داشتند. او ديشب براي خود خط قرمزهاي زيادي ترسيم كرده بود كه با وعده‌هاي گذشته او مبني بر لزوم اطلاع جامعه از تمام اتفاقات همخواني نداشت. روحاني ديشب آنچه را گفت كه براي مردم تازگي نداشت و بارها ازسوي او و وزرايش بيان شده بود كه تنها دو جدول را بايد موضوع جديد دانست. اظهارات دكتر حسن روحاني در شب گذشته چنان بود كه تماس هاي زيادي با آرمان از سوي حاميان دولت گرفته شد؛ حامياني كه به مشي اتخاذ شده از سوي رئيس‌جمهور انتقاد داشته و عنوان مي‌كردند دكتر روحاني وعده داده بود مردم از تمام موضوعات بايد آگاه باشند اما نشان داد كه مردم را آنچنان كه تصور مي‌شد محرم نمي‌داند و اظهاراتش براي مخاطبان جذابيتي ندارد. روحاني ديشب بيش ازهمه از آنچه گفت كه همه مي‌دانستند، در حالي كه انتظار همگان از او بيان موانعي است كه دولت با آن مواجه است و تمايل داشتند روحاني از اتاق فكر عليه دولت براي مردم بگويد تا با توجه به اين فعاليت‌هاي تخريبي درباره عملكرد دولت قضاوت كنند، اما افسوس روحاني ديشب معذب بود».
علی تاجرنیا، از اصلاح‌طلبان تندرو، در ارزیابی سخنان روحانی در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «فکر می‌کنم با گذشت سه سال از عمر دولت و با درنظرگرفتن مجموعه اتفاقاتی که در کشور افتاده، فشارهایی که دولت پذیرفته و در‌عین‌حال امکاناتی که داشته، صحبت‌های رئیس‌جمهور راضی‌کننده نبود. انتظار مردم این است که بعد از مجموعه تحولاتی که در داخل و خارج از کشور به‌ویژه در سطح منطقه افتاده، رئیس‌جمهور جدی‌تر صحبت می‌کرد؛ حتی از نوع سؤالات مجریان هم چنین به نظر می‌رسید که گویا سؤالات هماهنگ‌شده بود تا مصاحبه فرمالیته طراحی شود. اگر روحانی قرار است در انتخابات ریاست جمهوری بعدی هم حضور داشته باشد باید صریح‌تر و شفاف‌تر با مردم مواجه شود. مردم دنبال امید هستند؛ اما فکر می‌کنم روحانی نتوانست آن انتظاری را که در بین مردم و طرفدارانش بود برآورده کند. به اعتقاد من بعد از گذشت سه سال باید در تیم رسانه‌ای دولت خانه‌تکانی جدی انجام شود، چراکه وقتی رئیس‌جمهور بعد از مدت‌ها در قاب تلویزیون ظاهر می‌شود، دست‌کم فردای آن باید جامعه را تحت‌تأثیر حرف‌های خود قرار داده باشد.»
شهربانو امانی در گفت وگو با روزنامه شرق با انتقاد از مصاحبه رئیس‌جمهور و اینکه چرا آقای روحانی مباحث جنجال‌برانگیز در عرصه داخلی را طرح نکرده می‌گوید: «ایشان صحبتی درباره وضعیت سیاست داخلی نداشتند و امید است در هفته دولت این امکان فراهم شود تا در‌این‌باره هم بتوانند صحبت کنند و حرف‌های جدیدی را به مردم و افکار عمومی ارائه دهند».

وحیدسالار