شناسه : 19331532


دلیل مرگ آتشنشان در حادثه آتش سوزی دیروز صبح چه بوده است!؟ صاحب انبار تزیینات اتومبیل که دیروز صبح در آتش سوخت، در ساعات پایانی دیشب تماس گرفته بود و به چند نکته مهم اشاره کرد.

وبلاگ توفان یزد نوشت:

اول اینکه زیرزمین مسکونی نبوده و تجاری بود و سند تجاری داشته! و قبلا چاپخانه بوده و او چند سال پیش ملک را با سند تجاری خریده است!
دوم اینکه پروانه و جواز کسب از اتحادیه و امور صنفی و اتاق اصناف داشته!
سوم اینکه مرحوم تیموری، قبل از ورود به کف زیر زمین و در پاگرد پله ها و میان دود غلیظ جان باخته و فوت کرده و در آتش هم نسوخته است و قفسه ای هم روی او نیفتاده، و حال دو سوال مهم دیگر مطرح می شود!
فرمانده دیروز عملیات اطفای حریق کی و برنامه و نقشه اطفای حریق و دلیل مرگ آتشنشان چه بوده و چرا دیگر آتشنشانان متوجه افتادن او در تاریکی و بر روی پاگرد نشده اند.!؟ و یا شده اند و اما نتوانسته اند او را نجات دهند!؟
تجمع اینهمه ماشین آتش نشانی و نیرو از هشت ایستگاه برای انجام چه عملیاتی بوده است و چرا با همه تلاش و از خود گذشتگی، آتشنشانان موفق به خاموش کردن آتش قبل از نابودی و سوختن کامل اجناس انبار نگشته اند و اطفای حریق طبق گزارش سازمان آتشنشانی نه ساعت طول کشیده است!؟
و نکته مهم دیگر اینکه بخاطر یک سهل انگاری و اهمال کاری، بیمه آتش سوزی مغازه و انبار تمدید نشده بوده است و مغازه و انبار بیمه آتش سوزی نبوده و شاید اگر فرد یا افرادی با ظرف بنزین انبار را آتش نزده بودند، هیچگاه و هیچوقت آتش به سراغ انبار نمی آمد!! و این فکر و اندیشه ای است که بسیاری از انبارداران دارند و براستی این انبار تزیینات اتومبیل تنها و آخرین انبار و مکان قابل اشتعال در شهر و استان یزد بود!؟
نگاه دقیق به زوایای مختلف این قضیه حداقل می تواند باعث کاهش خسارات حادثه بعدی باشد!
تبصره اول: روایت سازمان آتشنشانی از حادثه!
به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري يزد، عقربه ها ساعت 3:53 بعد از نيمه شب يكشنبه بيست وسوم اسفند ماه را نشان مي داد كه انبار مغازة تزئينات خودرو واقع درميدان شهيد باهنر دچار آتش سوزی گسترده شد. که در پی تماس شهروندي با سامانه 125 ، ستاد فرماندهی بيدرنگ نیروهای عملیادت ایستگاه شماره يك و در ادامه ایستگاه های شماره 5 ، 3 ، 8 ، 7 ،6 ،2 و 9 را به عنوان نیروهای كمكی و همچنين يك دستگاه خودرو تانکرآبرسان و يك دستگاه خودرو دستگاه تنفسي به محل حادثه اعزام کرد.
سيدعباس ميرشمسي مديرعامل سازمان كه در محل حادثه حضور داشت در این باره گفت: درمحل حادثه مشاهده شد یك انبار بزرگ در طبقه تحتاني مغازه كه مقدار زيادي مواد سريع الاشتعال تزئينات خودرو نگهداري مي شده ، دچار آتش سوزی شده و دود غليظ ناشی از این آتش سوزی از فاصله دور نمایان بود.
وی افزود: آتش نشانان بلافاصله همزمان با تجهیز 4 دستگاه تنفسی و با استفاده از چهار رشته لوله آبدهی پر فشار به داخل زير زمين رفته و بعد از شناسايي كانون حريق بعد از گذشت 9 ساعت موفق به مهار آتش شدند .
اين مقام مسئول ضمن اشاره به اينكه نگهداري و دپو كردن انبوه زيادي از تزئينات خودرو از قبيل فرش و روكش صندلي ، اسپري ها و ... در يك فضاي بسته ، بدون ورودي مناسب و عدم رعايت حداقل اصول ايمني به مانند يك بمبي ست در جوار همشهريان عزيز ، بيان نمود متاسفانه در اين حادثه يكي از همكاران عزيزمان به علت دود زدگي شديد جان خود را از دست داد و خانواده آتش نشاني را عزادار کرد .
تبصره دوم: