شناسه : 17476808


پیوند عجیبی میان شب آخر پاییز و روز اول زمستان است، پیوندی که مقارن می‌شود با شب یلدا، شبی که بلند است به بلندای شب یلدای ایرانی، شبی که به پشتوانه تمدنی چند هزار ساله عجیب مهربان است و دل‌ها را گرم می‌کند.

وبلاگ گردشگران (گلویک عبدالله شوازدستجردبورق) نوشت :

شبی که رفته رفته سرمای سوزان استارت می‌زند تا در زمستانی ترین فصل سال نشان دهد که در خواب زمستانی خویش فرو نرفته و با نشان سرما و سوزان به مهمانی آمده است. 

پاییز در حال گذر است و چیزی به نزدیک شدن به شب یلدا و آغاز فصل زمستان باقی نمانده است، در این لحظه‌های پایانی انتظار شب یلدا درست چیزی شبیه انتظار کشیدن شب بلند سال است، شبی که ایرانی‌ها را به مانند آداب و رسوم کهن پارسی دور یکدیگر جمع می‌کند. 

شب یلدا یا همان شب چله از میراث کهن پدربزرگان و مادربزرگان بهشتی این مرز و بوم بر جای مانده که شادی دورهم بودن را به ما هدیه می دهد. 

بنا بر افسانه‌های کهن ایران اسلامی زمستان دارای دو برادر به نام \"چله بزرگ\" و\" چله کوچک\" و یک مادر به نام \"ننه سرما\" است که چله بزرگ از اولین روز زمستان به مدت چهل روز حكومت خود را آغاز می‌کند. 

بر اساس همین افسانه‌ها چله بزرگ در آغاز حكومت خود به برادر کوچک‌تر(چله کوچک) و خاله پیرزن(ننه سرما) قول می‌دهد که زمین و زمان را آنچنان سرد کند که اسب‌ها در اصطبل یخ بزنند. 

زمان حكومت چله کوچک از دهم بهمن ماه به مدت بیست روز آغاز می‌شود، وی برای نشان دادن غیرت خود قول می‌دهد که آنچنان سرما بیافریند که کره مادیان‌های آبستن در شكم آنان منجمد شوند. 

اگر این دو برادر بتوانند انتظارات مادر خود(ننه سرما) را برآورده سازند، او در آخر ماه زمستان مهربان می‌شود و هوای لطیف و مطبوعی به مردمان هدیه می‌کند، در غیر این صورت در واپسین روزهای زمستان برف و سرما را حكفرما خواهد کرد. 

اگر چه ننه سرما انتظار دارد تا اواسط فروردین حكومت کند، اما به طور معمول از پانزدهم اسفند مقابل سه برادر(فروردین، اردیبهشت و خرداد) شكست می‌خورد و تا سال آینده به همراه پسران خود پنهان می‌شود. 

به هر حال شب یلدا و همه خاطره‌هایش به یک چیز بند است، آن هم همگرایی، نزدیکی و دور هم جمع شدن فامیل و دوستان است، بدون شک چاشنی این جمع شدن هم شب نشینی و هدیه‌هایی است که بین افراد رد و بدل می شود. 

شب نشینی‌هایی که با شاهنامه خوانی و فال حافظ و خوردن تنقلات پیوند می‌خورد، از خوراکی‌های زمستانی و تنقلات، آن هم با مجموعه‌ای از میوه‌های زمستانی و پاییزی مانند انار و خرمالو و پرتقال گرفته به همراه میوه‌های خشک تابستانی و مغزهای مغذی که صفایی دلپذیر را در دل خود جای می دهد.