شناسه : 26385973


سرعت حوادث در ایران به اندازه ای است که هنوز از یکی نگذاشته ایم حادثه بعدی به وقوع می پیوندد. دستوری صادر می شود و برای پی گیری عوامل و مقصران حادثه پرونده ای تشکیل می گردد . ولی در نهایت سرنوشت ان پرونده یا به دست فراموشی سپرده می شود و یا این که در نهایت یک نیروی ساده و بی زبانی عامل اصلی شناخته می شود.

سایت وبلاگی "یزد تو" منتشر کرد :

سرعت حوادث در ایران به اندازه ای است که هنوز از یکی نگذاشته ایم حادثه بعدی به وقوع می پیوندد. دستوری صادر می شود و برای پی گیری عوامل و مقصران حادثه پرونده ای تشکیل می گردد چندین پیام تسلیت وصادر می شود و عده ای هم در کنار آن حادثه عکس سلفی یا یادگاری می گیرند و این گونه وانمود می کنند که شب ها ازنگرانی درباره این مساله خوابشان نمی برد. ولی در نهایت سرنوشت ان پرونده یا به دست فراموشی سپرده می شود و یا این که در نهایت یک نیروی ساده و بی زبانی عامل اصلی شناخته می شود! یادم نمی رود در دولت آقای خاتمی وقتی در 29 بهمن سال 82 حادثه روستای دهنو هاشم آبادنیشابور به وجود آمد و واگن های پر از گوگرد و مواد منفجره تصادف کرد و از ریل خارج شد و یک روستا در آتش سوخت پرونده ای تشکیل شد و مدت ها پیام تسلیت و تعزیت صادر گردید و سرانجام رئیس اداره بهره ‌برداری، معاون ایستگاه ابومسلم، رئیس قطارباری، مسئول ایستگاه ابومسلم، ترمزبان، چهار تن از سوزنبانان و مدیرعامل شرکت به مجازات حبس محکوم و کنترلر و متصدی کنترل راه ‌آهن خراسان تبرئه شده اند .و البته گفته شد که حکم دادگاه به معنی پایان رسیدگی به حادثه نیست، بخش دیگری از پرونده به مراجع قضائی در تهران ارجاع شده که هنوز نتیجه ای از رسیدگی به این بخش گزارش نشده است و اکنون پس از گذشت 13سال هنوز هم این ماجرا سر به مهر مانده است. بیش از ۷۵۰ نفر از هموطنانمان کشته و زخمی شدند اما این واقعه موجب نشد که کسی استعفا دهد یا حتی معذرت خواهی کند!! و هیچ گاه وزیر از سوی مجلس به استیضاح کشیده نشد. شاید مقصر اصلی همان مردمی بودند که در نزدیکی ایستگاه قطار زندگی می کردند!

البته 2 سال قبل از آن، نیز در بهمن 80 ماجرای تلخ سقوط هواپیما تهران خرم آباد با بیش از 110 کشته به وقوع پیوسته بود که وزارت راه به مجلس فراخوانده نشدند و هنوز این مجاری پس از 15 سال به فراموشی سپرده شده است. ماجرای قطار سمنان تهران که اکنون قریب به دو ماه از آن می گذرد به دست گذر زمان سپرده شده است! یک بار آقای ترکان، مقصر را مامور ctc اعلام کرد و بار دیگر یک عالم جز دیگر! این بار امید آن می رفت که مجلس به وظیفه نظارتی خویش عمل کند و نشان بدهد که برای جان و خون مردم ارزشی قایل است امضای بیش از 60 تن از نمایندگان مجلس پای استیضاح وزیر بارقه امیدی در دل های مردم داغدار دمید. ولی متاسفانه این موضوع نیز ظاهرا تحت تاثیر برخی عناصر قدرت در حال به فراموشی سپرده شدن است!خبرهایی از پس گرفته شدن برخی امضا ها در فضای مجازی منتشر شد و آن قدر این پرونده در کمیسیون معطل ماند که از داغی فضا کاسته شد و اقدامات آقای وزیر با وارد کردن یک فروند ایرباس اجاره ای و گرفتن عکس یادگاری با آن نشان داده شود که ایشان یک وزیر کاری و پر توانی است! و احتمالا گذر زمان تقصیر را به گردن مردمی بیاندازد که بی جهت سوار این قطار شده اند یا چرا لوکومتیوران را تشویق به حرکت نکرده اند! اکنون که حادثه ریزش ساختمان پلاسکو به وقوع پیوسته می تواند زمینه خوبی برای به فراموشی سپردن ماجرای قطار سمنان فراهم کند. البته انتخاباتی شدن فضا نیز می تواند به وزیر کمک کند زیرا چند صباح دیگری که می شود گفته خواهد شد دیگر پایان دولت یازدهم است و برای استیضاح فرصتی باقی نمانده است. ماجرای فرودگاه جده و توهین به حجاج جوان کشور و کشتار حجاج در منی نیز از جمله مسائلی است که همچنان در حال پی گیری حقوقی است.

نکته دردآور دیگری که از همه این مسائل دردآورتر است استفاده سیاسی از خاکستر سوخته پیکرهای پاک این آتش نشانان است! اکنون که این شهداء به کانون توجه عاطفی ملت ایران تبدیل شده اند عده ای به یادشان افتاده که عکس یاد گاری گرفتن در کنار آن ها ممکن است در انتخابات و فیلم های انتخاباتی جالب باشد! از این رو پس از گذشت 3 روز از این حادثه تلخ و رقت بار، در حالی که همه چیز تمام شده به کنار این ساختمان تخریب شده می آیند و فیلم و عکس می گیرند و متاسفانه از تلویزیون هم پخش می شود! این گونه تحرکات، انسان را به یاد دوران جنگ تحمیلی می اندازد که بعضی ها در کنار تانک های سوخته عکس یادگاری می گرفتند و برای ثبت در فعالیت های خود از آن استفاده می کردند. یک روز وقتی بنی صدر در حال عکس گرفتن با چنین تانکی بود یکی از بچه های اصفهان رسید و با لهجه شیرین اصفهانی گفت آقای رییس جمهور! جبهه جلوترِست!تا خط مقدم 50 کیلومتر فاصله است!

البته خطر دیگری که این حوادث دارد این است که در میان این گونه حوادث که منجر به تحریک عواطف مردم می شود ماجراهایی مانند پرونده حسین فریدون، کرسنت، حقوق های نجومی و اختلاس های 12 هزار میلیاردی صندوق فرهنگیان و عوامل بر باد دادن میلیاردها دلار ثروت ملت در موضوع برجام را تحت تاثیر قرار دهد و در میان این گونه حوادث و در لابلای آتش ودود پنهان شود.

قاسم روانبخش