شناسه : 14880766


امروز عصر بیست چهارمین نشست کشوری و نخستین نشست کتاب‌خوان استان یزد در سالن اجتماعات آستان مقدس امام‌زاده سیدجعفر(ع) یزد برگزار شد. در این نشست جمعی از کتابداران، اهالی فرهنگ، نویسندگان و مسئولان استانی حضور داشتند که 12 تن از علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی کتاب‌های موردنظر خود را برای مخاطبان معرفی کردند.

وبلاگ کتاب یزد نوشت : 

اولین نفری که در این نشست به معرفی کتاب خود پرداخت صاحب این قلم بود. کتابی که بنده معرفی کردم کتاب وزین و گرانسنگ « معراج السعاده » اثر عالم بزرگوار مرحوم ملا احمد نراقی، از علمای بزرگ قرن سیزدهم قمری و فرزند ملا محمدمهدی نراقی بود آنچه در پی می آید متن خطابه ای است که صاحب این خامه در معرفی کتاب وزین معراج السعاده بر زبان جاری نمود:

بنام آن که جان را فکرت آموخت

معرفی کتاب گرانسنگ معراج السعاده

با عرض سلام و ادب و احترام به همه حضار گرامی و عرض تبریک فرارسیدن اول ماه ذی القعده و میلاد با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) و آغاز دهه کرامت کتابی که بنده آن را امروز خدمت عزیزان و حضار ارجمند و بینندگان محترم شبکه آموزش معرفی می کنم کتاب شریف و ارزشمند و گرانسنگ « معراج السعاده » اثر عالم بزرگوار مرحوم ملا احمد نراقی، از علمای بزرگ قرن سیزدهم قمری و فرزند ملا محمدمهدی نراقی است. ملا احمد نراقی، سال 1185 ق در نراق کاشان متولد شد و پس از کسب علم از محضر پدر، به نجف اشرف رفت و از محضر علمایی چون سید بحرالعلوم، شیخ جعفر کاشف الغطاء و آقا سید علی طباطبایی (صاحب ریاض) بهره ها برد و از اجل علما گردید. وی در سال 1245 قمری در نراق وفات نمود. بدن شریفش را به نجف انتقال داده، در صحن حضرت امیرالمؤمنین(ع) دفن کردند.وی در بیشتر علوم، به ویژه فقه، اصول، ریاضی و نجوم تخصص داشت و حدود 35 جلد کتاب در زمینه های مختلف تألیف کرد؛ از جمله کتاب شریف معراج السعادة که پس از بازگشت به زادگاهش نراق و به درخواست بعضی از مؤمنان و علاقه مندان به رشته تحریر درآمد. این کتاب از زمان نگارش آن تا به امروز یکی از بهترین کتابهای فارسی در اخلاق به شمار می آید.این کتاب، ترجمة خلاصه گونه ای از کتاب شریف جامع السعادات، تألیف ملا محمدمهدی نراقی (پدر ملا احمد) است و همان طوری که از مقدمه مؤلف استنباط می شود کتاب معراج السعادة در ادامه و تکمیل راه پدر و کتاب «جامع السعادات» او نگاشته شده است.ایشان  از بزرگترین اسباب آوازه پدرش بود. در تألیفات نیز گام به گام، مرید پدر بوده و از شیوه تفکر و بررسی علمی پدرش تأثیر می‏گرفت. برای مثال، پدرش در فقه، معتمد الشیعه را می‏نویسد و او مستند الشیعه را به گونه‏ای مفصلتر و مشروح. پدر دیوان شعری به نام طائر قدسی می‏نگارد و پسر طاقدیس را .لذا چون پدر جامع السعادات را به زبان عربی نگاشته بود و عموم مردم نمی توانستند از محتوای آن بهره مند شوند. ملا احمد نراقی در واقع آن را تلخیص و ترجمه کرده و با اضافاتی بدیع همراه با اشعار و مطالب نغز و زیبا، مجموعه ای شیوا و دلنشین تحت عنوان «معراج السعادة» در اختیار جامعه اسلامی فارسی زبانان قرار داده داده است. در اهمیت این کتاب همین بس که مورد سفارش بسیاری از علمای اخلاق بوده و از جامعیت ویژه ای برخوردار است.روزی از محضر حضرت آیت ا... بهجت ( ره) سوال می کنند برنامه ای جهت سلوک مرحمت فرمایید « ایشان ایشان در پاسخ می گوید روزانه نصف صفحه از کتاب شریف معراج السعاده را بخوانید و بدان عمل کنید . 

علامه عالم و فرزانه اندیشمند، رجالی صاحب نام میرزا سید محمدباقر موسوی خوانساری در روضات الجنات گويد: «نراقى دريايى مواج و بحرى عجاج بود، در فنون معموله استادى ماهر و در علوم متبوعه استوانه كامل؛ اديبى سراينده و فقيهى برازنده... نراقى نويسنده‏اى ماهر و مؤلفى ناصح بود كه معراج السعاده او جهت خوشبختى مردمان و كشكول او به اسم خزائن مشهور است»این کتاب، شامل پنج باب به این شرح است:باب 1: با عنوان مقدمات نافعه و دارای ده فصل در موضوعات گوناگون است.

باب 2: به بیان قوای نفس نفسانی، سبب انحراف از اخلاق پسندیده و نیز پیدایش اخلاق نکوهیده پرداخته است.

باب 3: به حفظ تعادل اخلاق پسندیده، مقدمات تزکیه نفس و تشخیص امراض نفسانی و معالجه آنها می پردازد.

باب 4: در این فصل، طی پنج مقام، به طور مفصل به انواع اخلاق و روش دستیابی به فضایل و نیز معالجه رذایل می پردازد.

باب 5: طی هفت مقصد، اسرار و آداب عبادت بیان شده است.مطالعه این کتاب در زمانه ای که مرز و بوم فرهنگی ما مورد هجوم ضد ارزشهای غربی و شبیخون فرهنگی دشمن قرار گرفته و عرفان های کاذب در جوامع اسلامی و غیر اسلامی در حال جولان و تاخت و تاز است بیش از بیش باید مورد توجه قرار گیرد.

این چه قصه عجیبی است که ما در کنار دریا داریم از تشنگی هلاک می شویم و فکر می کنیم که حرف ها و نوشته های ملا محمد مهدی و ملا احمد نراقی و علامه مجلسی برای ۲۰۰ سال پیش است و امروزه کارایی و کاربرد ندارد ولی یکی از بزرگترین عرفای زمانه ما را حواله به کتابی می دهد که نزدیک به دو قرن از زمان تالیف آن می گذرد. درست است که در دنیای اطلاعات و ارتباطات به سر می بریم و به قول معروف دنیا به یک دهکده تبدیل شده است ولی در زمینه عرفانهای خود ساخته و پوچ از هر دوره و مقطعی از تاریخ کم اطلاع تر هستیم و به همین دلیل بیشتر در معرض تهدید این عرفان های پوچ و بی پایه و اساس هستیم لذا کتاب هایی مانند معراج السعاده و جامع السعادات می تواند گره های بزرگی از بشریت باز کند و این نیاز دنیای مدرن می طلبد که مجامع علمی بخصوص حوزه های علمیه تلاشی در جهت ترجمه این اثر ارزشمند از خود نشان دهند تا تشنگان عرفان در سر تاسر جهان بتوانند از این دریای مواج به قدر توان خود بهره ببرند . 

از جمله کتاب های دیگری که در زمینه اخلاق عملی و سبک زندگی اسلامی می توان به صورت یک سیر مطالعاتی از آن بهره گرفت این کتاب ها می باشند :

1- کتاب‌های اخلاقی شهید آیت الله دستغیب شیرازی

2- تهذیب نفس، ابراهیم امینی

3- سرگذشت های ویژه از زندگی امام خمینی

4- خودسازى، شهید باهنر 5- جهاد بانفس،ج ۳،حسین مظاهرى

6-نقطه‌های آغاز در اخلاق عملی آیت الله مهدوی کنی

7- اخلاق اسلامی: آیت الله العظمی مکارم شیرازی

8-مفاتیح الحیاه آیت ا... جوادی آملی

9- حلیه المتقین علامه مجلسی

گفتنی است، طرح ملی نشست کتاب‌خوان به منظور معرفی کتاب‌ توسط اهالی فرهنگ و کتابداران، از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور در حال اجراست.دومین نشست کتاب‌خوان استان نیز روز شنبه 7 شهریورماه در شهرستان یزد برگزار می‌شود.