شناسه : 11539237


قلعه خرانق بر فراز تپه ای به جا مانده از دوران ساسانیان آرمیده است او سکوت پرفریاد و آرامش هزار آوایش را قرنهاست که همراه با نسیم های خرم و بادهای ملایم زمزمه می کند. قلعه خرانق یکی از بزرگترین قلعه های مسکونی روستایی استان یزد است و همانند نمایشگاهی است که غرفه های آن از خشت و گل ساخته شده است.

وبلاگ انجمن چارسوق کویر اردکان نوشت :

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این خصوص گفت: این قلعه از آن مجموعه هایی است که نشانه های مقاومت را برای حفظ موجودیت و اصالت برای استان یزد به ارمغان آورده است.
محمدمهدی شرافت افزود: مساحت این قلعه در حدود 1/1 هکتار است و اطراف قلعه حصارهایی است که آن را احاطه کرده اند و موجب استحکام آن می شود.
وی اظهار داشت: این بافت قدیمی دارای 80 خانه است که بیشتر آن دو یا سه طبقه است و متناسب با توانایی اقتصادی و موقعیت اجتماعی قلعه نشینان طراحی و ساخته شده است.
شرافت با اشاره به اینکه دیواره های قلعه از خشت و گل بوده و سقف آن از تیرهایی چون حصیرهای الیافی، چوب و پوشال است تصریح کرد: این خانه دارای سقف های گنبدی و گهواره ای و 6 برج نگهبانی است که به بدنه قلعه متصل می شوند.این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین این قلعه دارای 4 دروازه به نامهای دروازه بالا، پایین، رضا خان سرداری و خالو می باشد و اطراف قلعه کوچه های باریکی وجود دارد  که معروفترین آن کوچه گرگ است.
وی در خصوص نامگذاری این کوچه به نام گرگ عنوان کرد: در گذشته موقع ورود غارتگردان به قلعه، مردم این روستا آنها را به دنبال خود به این کوچه می کشاندند و بعد به آنها حمله می کردند.
شرافت اظهار داشت: در استان یزد حدود 70 قلعه تاریخی و باستانی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
لازم به ذکر است که قلعه تاریخی مذکور به شماره ثبتی 11509 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.