شناسه : 19580929


برای وقوع حوادث رانندگی، هزار و یک دلیل از جمله وضعیت نامناسب جاده‌ها و کیفیت پایین برخی خودروها و ... قابل احصا و پذیرفتنی است، با وجود این نمی‌توان از نقش بی‌بدیل راننده و همراهان در کاهش حوادث تلخ رانندگی غافل شد.

یزدتو منتشر کرد:

اخبار مربوط به حوادث رانندگی برای برخی تکراری و به‌تبع، عادی و ملال‌آور شده است؛ اما تامل در آن‌ها با نگاهی پندآموز می‌تواند به کاهش آمار ناگوار تصادفات و رخدادهای تلخ و گاه جانسوز شود.
متاسفانه به‌رغم همه تمهیدات و برنامه‌ریزی‌ها، آمار حوادث رانندگی همچنان در وضعیتی هشداردهنده قرار دارد و البته نباید فراموش کنیم که حتی مرگ یا معلولیت یک هموطن و داغدار شدن یک خانواده هم به سهم خود، تلخ و دلخراش است.
آن‌گونه که رئیس پلیس راهور ناجا اعلام کرده است، «از آغاز طرح نوروزی یعنی 25 اسفند 94 تا پایان روز جمعه 6 فروردین 95 بیش از 5 هزار و 500 فقره تصادفات فوتی و جرحی در جاده‌های کشور رخ داده که بر اثر آن 252 نفر سر صحنه کشته شده‌اند!»
به عبارت روشن‌تر، در روزهای گذشته این 252 نفر هموطن و خانواده‌هایشان نمی‌دانسته‌اند که واپسین روزهای زندگی‌شان را سپری می‌کنند و چندین برابر این تعداد، تصور نمی‌کرده‌اند که آخرین روزهای سلامتی خود را پشت سر می‌گذرانند و باید تا مدت‌ها و شاید تا پایان عمر، با مشکلات طاقت‌فرسای ناشی از مصدومیت و گاه معلولیت شدید و قطعی نخاع‌ دست و پنجه نرم کنند!
شاید آن‌ها نیز همچون بسیاری از ما می‌پنداشتند که «حادثه فقط برای دیگران است» و هنگامی بطلان این تصور را با تمام وجود لمس کرده‌اند که دیگر کار از کار گذشته بوده است! 
به راستی چه تلخ است که کسانی با بی‌احتیاطی و سهل‌انگاری، بهار خانواده خود و گاه دیگران را به خزان تبدیل کنند.
برای وقوع حوادث رانندگی، هزار و یک دلیل از جمله وضعیت نامناسب جاده‌ها و کیفیت پایین برخی خودروها و ... قابل احصا و پذیرفتنی است، با وجود این نمی‌توان از نقش بی‌بدیل راننده و همراهان در کاهش حوادث تلخ رانندگی غافل شد.
به عبارت روشن‌تر، رانندگان و سرنشینان خودروها می‌توانند با افزایش دقت و تعهد و دلسوزی خود، مانع آسیب‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از جاده‌‌‌ها و خودروهای نامناسب شوند و حوادث رانندگی را به سمت صفر بکشانند.
فراموش نکنیم که واژگونی خودرو به دلیل خستگی و خواب‌آلودگی، تخطی از سرعت مجاز و انحراف به چپ، از جمله عوامل برجسته در بروز تصادف‌ها اعلام شده‌ است که می‌توان با اندکی تعهد و عبرت‌گیری، این عوامل را از میان برداشت.
تامل در این واقعیت تلخ که به طور متوسط، روزانه 50 تصادف جاده‌ای منجر به فوت در کشور رخ می‌دهد و هر روز 100 نفر به دلیل حوادث رانندگی به جمعیت معلولان کشور افزوده می شوند، کافی است تا رانندگان و سرنشینان خودروها را به دقتی فوق‌العاده برای بیرون‌ماندن از لیست «کشته‌شدگان» و «معلولان» حوادث رانندگی وادارد؛ حوادثی که می‌تواند خانواده و خانواده‌هایی را تا سال‌های سال همنشین حسرت و داغ فراق کند. به یاد داشته باشیم که حادثه همواره در کمین است و چه بسا در صورت سهل‌انگاری و بی‌دقتی، ‌خودمان قربانی بعدی باشیم. حادثه در کمین ما نیز هست؛ پس مراقب باشیم.
نویسنده: مرتضی میبدی