شناسه : 2130694


باسلامي به صفاي نسيم بامدادي و به گرمای سرزمین کویری یزد بخصوص روستای پندر، همراه با لطافت شكوفه هاي بهاري .عید نوروز عیدی ارزشمند از نیاکان ما در ایران زمین است که عظمتی روز افزون دارد.

وبلاگ پندر روستایی رویایی نوشت :

در این عید،طبیعت رو به سبزی، امید و رویش نموده و دلهای انسانها را با چنین حرکتی زنده، پرنشاط و پر فروغ می نماید. دید و باز دید عید،غبار کدورتها را از دل ها می زداید و در آغوش گرفتن یکدیگر،نشان از صمیمیت و یکرنگی دارد. ضیافتها، دادن عیدی ها،پوشیدن لباسهای نو، انجام مسافرتها و... نوعی جوش و خروش و شور و بالندگی در خانواده ها می آفریند و افزون بر ارزشهای دینی، ارزشهای ملی و عید باستانی نیز زنده و پا برجا خواهد بود. بدین مناسبت ،بر خود می دانیم ضمن تبریک سال نو به ملت شریف ایران اهالی مردم خونگرم یزد و مردم زحمتکش روستای پندر،مقدم میهمانان عزیز و ارجمند را به خطه کویری یزد گرامی بداریم .
اشاره می کنیم قسمتی از رسم های ارزشی مردمان خونگرم روستای پندر:

ديد و باز ديد نوروزی:

يكى از ارزشها عيد نوروز ديدو بازديد از بستگان، دوستان، همسايگان و بزرگان شهر و روستا است. در اين ديدوبازديدها از غمها و مشكلات يكديگر آشنا مى شوند. چه بسيار كدورتهايى كه در اين ايام با نگاهى دوباره فرو مى ريزد و به عشق و محبت مبدل مى گردد .رسم است که روز نوروز، نخست به ديدن بزرگان فاميل،ریش سفیدان طايفه مي روند. در بسياري از اين عيد ديدني ها، همه افراد خانواده شرکت دارند. " ديدن" هاي نوروزي که ناگزير " بازديد " ها را دنبال دارد، و همراه با دست بوسي و روبوسي است، در روزهاي نخست فروردين، که تعطيل رسمي است، و گاه تا سيزده فروردين و در مواقعی تا آخر فروردين بـين خويشاوندان و دوستان و آشنايان دور و نزديک، ادامه دارد. رفت و آمد گروهي خانواده ها، در کوي و محله هنوز از ميان نرفته است. اين ديد و بازديدها، تا پاسي از شب ادامه دارد.

پوشيدن لباس نو:

پوشيدن لباس نو در آيـين هاي نوروزي، رسمي همگاني است. تهيه لباس، براي سال تحويل، فقير و غني را به خود مشغـول مي دارد. در جامعه سنتي توجه به تهيدستان و زيردستان براي تهيه لباس نوروزي - به ويژه براي کودکان - رسمي در حد الزام بود.

گردگیری و خانه تکانی :

غبار روبي و گردگيري از در و ديوار خانه و کف پوش ها و اسباب خانه، و شستشو و پاکيزه و نو کردن جامه و ظروف و اشياي کهنه، دور افکندن اشياي فرسوده و تميز کردن ظروف و ديوارهاي منزل، خلاصه «خانه تکاني» براي زدودن آلودگي ها و سياهي ها از فضاي خانه از رسم هاي کهن روستاي پندر در فرا گشت سال کهنه به سال نو بوده است این کار معمولا از يک ماه قبل از عيد شروع مي شود و در برخي مواقع تا شب عيد نيز ادامه دارد . در زمان گذشته که نماي داخلي منازل کاه گلي بود جهت سفید کاری ديوارها به جای گچ و رنگ از خاک رس سفید استفاده می شد. به علت بخاری های هیزمی در داخل خانه وجود داشت و همچنین از چراغها ی نفتی جهت روشنایی استفاده می شد دیوارها در مدت یک سالي که سپري شده سیاه می شد و جهت سفیدکاری مجدد آنها خاک رس سفید را با آب حل می کردند و به دیوار های خانه را با آن گل اندود مي کردند. در حال حاضر نیز برخی از اهالی به علت اعتقادهایی که دارند قبل از عید نوروز و در زمان خانه تکانی تکه ایی از دیوار انباری خود را به همین روش سفید کاری می کنند .

چهارشنبه سوري :

هرساله جوان های روستا با برپایی آتش و شب نشینی شب چهارشنبه آخر سال را بصورت یک مراسم خاص به پایان می برند. البته با پیشرفت های زیاد در زمینه مواد آتشزا این سالها در چنین روزی صدای ترقه و آتش بازی تمامی روستا را فرا می گیرد.

سيزده به در:

سيزده به در يكى از مراسم نمادين سلسله «جشن ها و آيين هاى نوروزى» است كه توانسته با وجود دگرگونى هاى فراوان اجتماعى، فرهنگى در جامعه ايران، راه به دوران ما رسانده و به عنوان يك جشن فراگير در بين گروه ها و اقشار مختلف اجرا شود. در حقيقت، «سيزده به در» حسن ختامى بر «جشن ها و آيين هاى نوروزى» است .