شناسه : 14395868


کافی شاپ ها و رستوران های محله ای و هویت و فرهنگی که له و قربانی می شود بزنید و بخوانید و برقصید و اما نه ساعت دو بامداد!!!

وبلاگ توفان یزد نوشت :

در میان دو کوچه با دهها خانه مسکونی و در محله ای که دهها و صدها خانوار زندگی می کنند، باغی روبروی چشم مسئولان نظارتی و فرهنگی و سیاسی شهر تبدیل به رستوران و کافی شاپ و محلی برای خوش گذرانی عده ای خاص و مرفه می شود، و در این میان، هیچکس به تاثیرات شوم و مخربی که این محیط ها بر زندگی و خانواده ها و اهالی ساکن محله و کوچه می گذارد، توجه نمی کند.
دختران و پسران و زنان و مردان محله که می بینند رفت و آمد اقشار مختلف و قهقه های مستانه ای که آخر شب سکوت محله را می شکند، و در ذهنشان، فقط طرح سوالاتی بی جواب نقش می بندد!
هر شب تا پاسی ازشب، جوانان و مردمی در رستوران های محله ای اوقات فراغت خود را می گذرانند، که اکثرشان صبح ها تا ظهر خوابند، و اما سحر خیزان و بیماران و سالمندان و کودکان، چه گناهی کرده اند که مسئولان و مدیران نظارتی و فرهنگی شهر مجوز احداث کافی شاپ و رستوران را در محله مسکونی داده اند و می دهند!!؟
آیا در محله مسکونی می شود گاوداری و مرغداری و دامداری ایجاد کرد!؟ چندین سال پیش یک گاوداری در محله و جنب میدان میوه و تره بار قدیم بود، که به اجبار جمع کرد و گاوهایش را برد چاه شهردار، و اما براستی زیان و مصایب وجود یک گاوداری در محله بیشتر است یا یک کافی شاپ!؟
رستوران و کافی شاپ باید در مناطق تجاری و دور از محیط های مسکونی ایجاد شود و سالن و تالارهای عروسی که هیچ! می بایست برود خارج از شهر و یا اگر هم در داخل شهر است، فوقش ساعت کارش تا دوازده شب باشد!
دیشب بر اثر شکایت چندین و چند باره همسایه ها بخاطر صدای بسیار بلند ارکستر موسیقی و سر و صدا و بوق مداوم اتومبیل ها،  عاقبت ماموران زحمتکش نیروی انتظامی ساعت دو بامداد برای تذکر دوباره دادن، بسراغ کافی شاپ محله ای که قانون را نقض کرده بود آمدند! و مراسم عروسی را تعطیل کردند!!! آنهم ساعت ساعت دو بامداد!
و ساعت دو بامداد! میهمانان عروسی طلبکارانه و با نارضایتی و غرولند زنان و گاه خنده کنان میهمانی را ترک کرده و عده ای نیز تازه سوار اتومبیل شدند و شروع کردن به بوق زدن و صدای ضبط اتومبیل را بلند کردن و همه اینها جلوی چشم ماموران بود و بخاطر وجود کافی شاپی  بود، که در محله بود؛ و دست اندرکاران کافی شاپ محله هم که فعلا تا بعد از ظهر خواب هستند!
مالکی آمده و بدون فکر و گرفتن مجوز و بخاطر یک منفعت زود گذر باغ دو میلیارد تومانیش را، ماهیانه یک میلیون و دویست هزار تومان اجاره داده، و بر سر اهالی محل که از اول هم مخالف ایجاد کفی شاپ در محله بودند، بلا نازل کرده؛ و اما سوال مهم و اساسی اینست که اداره و دایره اماکن نیروی انتظامی بر اساس چه منطق و قانونی مجوز ایجاد و شروع بکار کافی شاپ را در محله مسکونی صادر کرده!؟ و شهرداری و شورای شهر و ارشاد نسبت به وجود این اماکن تفریحی در شهر چه موضعی دارند!؟ البته یکی ازاعضای به اصطلاح فرهنگی شورای شهر نیز خود خانه مسکونیش را در صفائیه به کافی شاپی اجاره داده است....
تبصره اول: