شناسه : 10193324


چندین سال است که گروهی از مسیحیان با پای پیاده به زیارت حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رهسپار می شوند.

وبلاگ انجمن رهپویان هدایت نوشت :

پیاده روی بزرگ اربعین که شاهد صحنه‌های باشکوهی از عشق و ارادت مردم به اهل‏ بیت عصمت و طهارت(ع) است. یکی از صحنه‌های شگفت‌انگیز، حضور گروه هایی از مسیحیان حتی کشیشان و نویسندگان مسیحی در این حماسه عظیم است و با پای پیاده به زیارت حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رهسپار می شوند.

"آنتوان بارا" یکی از اندیشمندان مسیحی است که امسال نیز برای شرکت در مراسم اربعین وارد عراق شد وی در سال های گذشته در مراسم اربعین حاضر شده بود.

وی با بیان اینکه اربعین سحر و جاوی ویژه الهی است، اظهار کرد: عقل از هضم این ایده که میلیون‌ها نفر خانه‌هایشان را ترک می‌کنند، و هزاران کیلومتر را به قصد زیارت امام حسین (ع) طی می‌کنند، عاجز است.

"آنطوان بارا" از سال 1963 در مطبوعات و رسانه های مختلف نیز قلم می زده و در برنامه ها و کنفرانس های مختلف فرهنگی نیز حضور داشته و شرکت کرده است. او مدیر مسئول و سردبیر چندین نشریه و مجله عرب زبان نیز بوده است.

به گزارش شفقنا به نقل ازشیعه آنلاین،  «آنطوان بارا» نویسنده مسیحی جهان عرب که مطالعات بسیار زیادی درباره اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام داشته و علاقه زیادی از خود نسبت به آنان نشان می دهد نیز در میان زائران پیاده در حال سفر به کربلا معلی است.

"آنطوان بارا" که یک نویسنده سوریه ای تبار است، طی اظهارات کوتاهی در این باره گفت: من قصد دارم مانند این میلیون ها عاشق، راهی شهر کربلا شوم تا در چنین روزی یعنی أربعین حسینی در کربلا و در نزدیکی قبر حسین بن علی(ع) باشم.

او در رشته های ادبیات عرب، زبان فرانسه، تاریخ اسلامی، فلسفه ادیان و اصول عرفان تحصیل و تدریس کرده است. وی بخشی از تحصیلات خود را در سوربون فرانسه گذرانده است. مطالعاتی نیز در مبحث شرق شناسی داشته است.
وی از سال 1963 در مطبوعات و رسانه های مختلف نیز قلم می زده و در برنامه ها و کنفرانس های مختلف فرهنگی نیز حضور داشته و شرکت کرده است. او مدیر مسئول و سردبیر چندین نشریه و مجله عرب زبان نیز بوده است.
"آنطوان بارا" تاکنون بیش از 15 کتاب تألیف کرده که سرشناس ترین آن "حسین در اندیشه مسیحیت" و "زینب؛ فریاد کامل کننده مسیر" بوده است.

بارا در مورد ویژگی كتاب حسین در اندیشه مسیحیت می گوید که در این خلاصه می شود كه شیوه و طرز نگاه آن متفاوت از آن چیزی است كه تاكنون توسط مسلمانان و مستشرقان نوشته و پرداخته شده است. جالب است که پس از 3 ماه از انتشار كتاب، با اینکه بسیاری از مسلمانان چه شیعه و چه سنی، وجود چنین كتابی را تحسین كردند یكی از افراطیون سلفی، كتابی با نام «یزید امیرالمومنین» در رد كتاب وی نوشت و آن كتاب در عربستان منتشر شد.این كتاب سراسر ناسزا و افترا به حسین (ع) بود كه با تاثیرپذیری از افكار ابن جوزی نگاشته شده بود. 

مسیحیان و صابئین عراق هرساله همراه با مسلمانان شیعه و سنی این کشور ایام سوگواری امام حسین(ع) را گرامی می‌‏دارند و برخی از آنان به زیارت کربلا مشرف می‌‏شوند.

۰-۰

آنچنان که حاضرین در مراسم اربعین روایت می کنند امسال تعدادی از کشیشان مسیحی صبح اربعین به حرم امام حسین(ع) مشرف شدند که زانو زدن آنها در برابر ضریح مطهر امام حسین(ع) چشمان هزاران نفری که در حرم حضور داشتند را بارانی و صدای "لبیک یا حسین" آنان را به آسمان بلند کرد.

هيأتی از واتيكان که با سرپرستی "لیبریو اندریاتا" سال گذشته همزمان با اربعین حسینی به عراق سفر کرده بودند حدود يك كيلومتر به همراه علماي مسيحي عراقي و پا به پاي زائران شهر ناصريه پياده به سوي كربلا حركت كردند.

ليبريو در سخناني نزديك شهر تاريخي «اور» گفت: بسيار زيبا است كه سفر ما به شهر تاريخي اور با حركت مسلمانان عراق براي زيارت و مراسم (اربعين حسيني در كربلا) همزمان شده است.

وي افزود: در راه شهر اور، زائران را ديديم كه با پاي پياده به سوي كربلا حركت مي‌كنند؛ از اين رو ما نيز در اين كار همراهي مي‌شويم.

سال گذشته طوائف مسیحی استان «واسط» عراق اعلام کردند که به احترام اربعین حسینی جشن میلاد مسیح را برگزار نخواهند کرد.

یوسف سیرکو، یکی از مسیحی های عراق گفت: ما با این اقدام خود به جهانیان پیام می فرستیم که ملت عراق یکپارچه است و با وجود مذاهب و ادیان مختلف یکی هستیم و همگی برای دوری از تفرقه تلاش می کنیم.

وی افزود: برخی از خانواده های مسیحی همگام با شیعیان در مراسم اربعین حسینی شرکت می کنند و به هزاران زائری که از راههای دور و نزدیک برای شرکت در مراسم می آیند، خدمت رسانی می کنند.

در سال های گذشته نیز خبر شیعه شدن کشیش مسیحی در کربلا در خبرگزاری ها و سایت های اطلاع رسانی منتشر شد که در آن فیلمی به نمایش در آمد که نشان می داد یک کشیش مسیحی که در خلال برگزاری مراسم اربعین حسینی سال‌ 1385 هنگامی که کاروان‌های زیارتی مسلمان‌ روانه عراق و سرزمین مقدس کربلا بودند، تحت تاثیر زیارت اربعین امام حسین علیه السلام و عشق زائران آن حضرت، به دین مبین اسلام مشرف‌ شد.