شناسه : 19563314


رهبر فرزانه انقلاب امسال را سال « اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل » نامگذاری کرده و در بخشی از پیام نوروزی امسالشان فرمودند : در مسئله‌ی «اقتصاد» ، آن چیزی که مهم است و اصل است، مسئله‌ی «تولید داخلی» است؛ مسئله‌ی «ایجاد اشتغال» و «رفع بیکاری» است؛ مسئله‌ی «تحرک و رونق اقتصادی» و «مقابله‌ی با رکود» است؛ اینها مسائل مبتلابه مردم است؛ اینها چیزهائی است که مردم آنها را حس می کنند و مطالبه می کنند؛ و آمارها و اظهارات خود مسئولین هم نشان می دهد که این مطالبات مردم و این خواسته‌های مردم بجا و به‌مورد است .
یزدتو منتشر کرد:
اگر ما بخواهیم مشکل «رکود» را حل کنیم، مشکل «تولید داخلی» را حل کنیم، بخواهیم مسئله‌ی «بیکاری» را حل کنیم، بخواهیم «گرانی» را مهار کنیم، علاج همه‌ی اینها در مجموعه‌ی «مقاومت اقتصادی» و «اقتصاد مقاومتی» گنجانده شده است .
 «اقتصاد مقاومتی» شامل همه‌ی اینها است . می شود با «اقتصاد مقاومتی» به جنگ «بیکاری» رفت؛ می شود به جنگ «رکود» رفت؛ می شود «گرانی» را مهار کرد؛ می شود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ می شود فرصت های بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصت ها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای «اقتصاد مقاومتی» کار و تلاش انجام بگیرد . 
همان گونه که بسیاری از نخبگان اقتصادی به کرات در این زمینه هشدار داده اند، رهبر حکیم انقلاب نیز در پیام نوروزی خود و همچنین در بیانات مهمی در جمع زایران حرم رضوی در آستانه سال 95 تاکید کردند که پایه «اقتصاد مقاومتی» ، توجه به «تولید داخلی» است ؛ نه توجه به آن سوی مرزها ...
به بخشی از مطالب منتشر شده در رسانه های غربی توجه کنید : 
 گاردین : ایران «پساتحریم» می تواند بهترین «بازار نوظهور» باشد .
ایندیپندنت : پس از فروپاشی شوروی ایران بزرگترین «بازار نوظهور» است .
بیزینس اینسایدر : طی سال های آتی ایران  «پساتحریم»  می تواند بهترین «بازار نوظهور» باشد  .
♦️غربی ها یک منفعت عظیم در دوران «پسابرجام»  در ایران دارند و آن، تبدیل شدن ایران به بزرگترین بازار نوظهور(Emerging Market) جهان است تا بتوانند کالاهای خود را در آن به فروش برسانند .
اقتصاددانان دولت یازدهم اما عبارت «بازار نوظهور» را برای ملت «اقتصاد نوظهور» ترجمه می کنند و از این تعبیر خوشحالند  .
غفلت از مسیری که «بازارهای نوظهور» پیمودند و مقصدی که در آن قرار دارند، و تکرار تجربه آنان، ضربه ای به اقتصاد ایران وارد خواهد کرد که تحریم نتوانست .
البته دولتمردان « تدبیر و امید » برای طفره رفتن از پاسخگویی در برابر این معضل اساسی و قول 100 صد روزه حل معیشت مردم و ... ، تاکنون مرتب حاشیه سازی کردند . 
روز گذشته ائمه جمعه سراسر کشور نیز در این زمینه سخنان مبسوطی ایراد کردند ؛ از جمله آیت الله ایمانی نیز در خطبه های نماز جمعه این هفته شیراز در موضعی صریح و قاطع گفت : « بس است نگاه به دیگران ... اهل کار باشید . عاقلانه و بهترین راه برای بهبود وضعیت اقتصادی همان است که رهبری در پیشنهادهای ده گانه بیان فرمودند .
اکنون و در اولین جمعه سال 95 اعلام می‌کنم که اگر کارخانه‌ای در فارس تعطیل شد یا به کمتر از ظرفیت کارآیی رسید، در خطبه‌های نماز جمعه می‌گویم و امیدوارم که مسئولان استان اجازه ندهند ننگ «تعطیلی کارخانه‌ها» حادث شود .
کارخانه‌ای ایجاد نمی‌کنید و تولید را گسترش نمی‌دهید، حداقل آن را که دارید حفظ کنید.»
 بر اساس آمار موجود ، در استان «دارالعباده یزد» در سال گذشته بیش از 186 کارخانه و شرکت تولیدی ، یا در آستانه تعطیلی قرار گرفته و یا تعطیل شدند و از طرفی مردم یزد ، شاهد افتتاح قارچ گونه «مجتمع های تجاری» لوکس در این استان هستند .
با اندکی تأمل به این مهم پی خواهیم برد که با توجه به «صنعتی » بودن استان یزد این آمار به منزله قرار گرفتن اقتصاد خانواده ها و معیشت بسیاری از مردم و جوانان این دیار در آستانه بحران و روی آوردن جوانان این مرزو بوم به مشاغل کاذب و رشد فزاینده واسطه گری اجناس خارجی و لوکس به جای «تولید» است .
با وجود تمامی این معضلات ، دولتمردان «دارالعلم یزد» همچنان سرگرم سیاسی کاری ها و تمرکز بر روی N.G.O ها برای سازماندهی انتخابات و تجمعات سیاسی و ... از بیت المال هستند .
 در این میان اما مردم و جوانان یزدی در انتظار افرادی همچون «رهبر دارالعباده» ، شهید صدوقی(ره) و امام جمعه شیراز هستند که با نهیبی مقتدرانه بر سر دولتمردان غافل استان ، در راستای حمایت از «تولید» که محور «اقتصاد مقاومتی» استاز حقوق مردم در «اقدام و عمل» دفاع کند .
 نویسنده : مرصاد بصیر