شناسه : 16897065


شجره طیبه بسیج از همان ابتدای انقلاب تا کنون با ایثار و جانفشانی در برابر تند باد حوادث ایستاده و در این راه تمام ناملایمات را به جان خریده است.

وبلاگ جهان هستی نوشت :

 خداوند در سوره مبارکه الصف آیه ۴ می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذينَ يُقاتِلونَ في سَبيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُم بُنيانٌ مَرصوصٌ»، خداوند کسانی را دوست می‌دارد که در راه او پیکار می‌کنند گوئی بنایی آهنین‌اند!

شاید این آیه زیباترین، کامل ترین و صریح ترین توصیف از بسیج باشد. امام خمینی(ره) نیز در آذر ماه سال 58 زمانی که فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند به همین آیه اشاره فرمودند که: «باید ما همه قوای مان را مجتمع كنیم برای نجات دادن یك كشور، باید اگر مسائلی برای ما پیش بیاید هرچه هم سخت باشد تحمل كنیم»

بسیج در این سی و چند سالی که از تشکیل آن می گذرد اثبات کرده است که همواره در بحران ها و ناملایمات با پایبندی به فرمان بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در کنار نظام بوده و تمام سختی ها و ناملایمات را به جان خریده است.

 

دفاع جانانه از کیان ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس

زمانی که در سال 59 حکومت بعث عراق با حمله ناگهانی به کشور قصد داشت تا انقلاب نوپای اسلامی را ریشه کن کند این بسیج بود که با فرمان پیر خمین صدا و صدامیان را ناکام گذاشت.

ارتش به واسطه تغییر و تحولات بسیار آمادگی مقابله در برابر تجاوزات را نداشت، سپاه  تازه تشکیل شده بود و نیروهای آن از تجربه کافی برخوردار نبودند و لذا نیروهای نظامی آن روز ایران به تنهایی قادر به مقابله با دشمن  تا دندان مسلح را نبودند. در چنین شرایطی نیروهای مردمی برای دفاع از اسلام و مسلمین بسیج شده و به جبهه های جنگ اعزام شدند تا آینده نگری و درایت امام(ره) بیش از پیش بر همگان آشکار شود.

دشمن یعثی که سودای فتح سه روزه ایران زمین را در سرمی پروراند، در همان روزهای نخستین با مردمی مواجه شد که با دست خالی به دفاع از کیان مقدس نظام اسلامی خود به پا خاسته بودند و در این راه حتی از ایثار خون خویش دریغ نمی کردند.

 

 

حضور جانانه بسیجیان در دفاع مقدس باعث شد انقلاب نوپا در برابر دلارهای عربی، تسلیحات غربی، مزدوران بعثی و فریب خوردگان وطنی هشت سال پیاپی مقاومت کند و در نهایت تمامی دشمنان را مجبور کرد حق ملت ایران برای حکمرانی بر سرنوشت خویش را بپذیرند.

 

حضور در عرصه های جهاد علمی، اقتصادی و فرهنگی

ماموریت بسیج با اتمام هشت سال جنگ تحمیلی به پایان نرسید و این بار جهاد جدید در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، سازندگی، خدمت رسانی به مردم علمی و آموزشی ادامه یافت. در این میان پیشرفت های علمی فراوان نظیر پیشرفت در زمینه سلول های بنیادی، انرژی هسته ای، ساخت پهپاد، ساخت فضاپیما و ارسال موجود زنده به فضا، پیشرفت در تولید تجهیزات نظامی نظیر انواع جنگ افزارها و موشک ها همه و همه با روحیه بسیجی ممکن شد.

 

 

شاید بسیج دانشجویی را بتوان مهمترین ثمره بسیج مردمی در حال حاضر دانست. اجتماعی علمی که ارتباط آن با نهاد انقلابی و موثری چون سپاه کارآیی آن را دو چندان کرده و دانشجویان بسیجی را از تجارب این نهاد بهره مند کرده است. موضوع مهمی که رهبر انقلاب نیز بدان اشاره کرده اند. رهبر انقلاب در دیدار با جمعی از دانشجویان بسیجی در سال 86 در این خصوص فرمودند:« ارتباط بسيج دانشجويي با سپاه پاسداران آن را به ذخيره‌اي از دستاوردهاي تجربي جهادي و انضباط ناشي از آن متصل مي‌كند و اين به نفع بسيج دانشجويي است. »

 

دفع فتنه عربی، غربی، عبری 88

سال 88 ایران اسلامی در گیر فتنه ای پیچیده شد. فتنه ای که پس از مدت ها برنامه ریزی از چندین ماه قبل از انتخابات 88 با فعالیت سنگین و شدید تبلیغاتی رسانه های معاند و عناصر نفوذی داخلی کلید خورد. فتنه ای که از انقلاب های مخملی منطقه عینا کپی برداری شده یود و حمایت دشمنانی که در 8 سال جنگ تحمیلی سیلی سختی از مردم خورده بودند را از آن خود کرده بود. فتنه ای که به اعتراف بسیاری از کارشناسان حتی بسیاری از خواص جامعه اسلامی را دچار اشتباه کرد.

فتنه ای که فرصتی نظیر انتخابات که مانور مشروعیت نظام اسلامی بود را به تهدیدی بزرگ برای نظام اسلامی تبدیل کرد. فتنه ای که به تعبیر رهبر انقلاب شیرینی حضور گسترده در انتخابات را در کام ملت ایران تلخ کرد.

زمانی که بسیاری از افراد ترجیح دادند در این برهه حساس به جای دفاع از اسلام و نظام اسلامی، سکوت کنند این بسیج بود که همچون مواقع دیگر به میدان عمل آمد و با روشنگری و خنثی سازی تبلیغات منفی دشمنان عموم مردم را آگاه کرد و مسئولان و خواص جامعه را مجبور به موضع گیری صریح در این خصوص کرد. و سرانجام با عنایت اباعبدالله(ع) و حضور پر صلابت بسیجیان سراسر کشور در نهم دی ماه پرونده فتنه 88 یسته شد و بسیجیان ایران نسخه انقلاب مخملی را برای همیشه به زباله دان تاریخ فرستادند.

 

 

نقش مهمی که بسیج در خنثی سازی نقشه دشمنان و دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایفا کرده است همواره بغض و کینه دشمنان را در پی داشته است. دشمنان نظام و فریب خوردگان داخلی به همین جهت از هر فرصتی برای حمله به این شجره طیبه استفاده می کنند به امید اینکه روزی میدان را خالی کرده و نظام را بی یاور بگذارند. متاسفانه گاهی برخی مسئولان نیز بدان دامن می زنند. افرادی که ظاهراً از این سخن رهبر انقلاب بی اطلاعند: «انکار بسیج و بی‌احترامی به آن، یا نابخردانه است، یا خائنانه است.» هر چند بسیج ثابت کرده است که از مرگ و خون نیز هراسی به دل راه نمی دهد چه رسد به طعنه و کنایه! به قول سید شهیدان اهل قلم:« حاشا كه بچه بسيجي ميدان را خالي كند»

نویسنده:عبدی نسب