شناسه : 2472475


بودجه سازمان پارک ها و فضای سبز یزد، کجا و چکونه هزینه می شود!؟ با هزینه هشتاد میلیون تومان، آب‌نمای هارمونیک میدان امیر چخماق يزد راه‌اندازی شد!!!

وبلاگ توفان یزد نوشت :

"محمد صفدرپور" در گفت‌وگو با (ايسنا) – منطقه يزد، تصريح كرد: این سازمان به مناسبت فرا رسیدن عید باستانی نوروز و به منظور افزایش زیبایی بصری میدان امیر چخماق یزد و همچنین براي استفاده شهروندان و مسافران نوروزی در مجموعه امیرچخماق که یکی از جاذبه‌های توریستی شهر است،  آب‌نمای هارمونیک را در این مجموعه اجرا كرده است.
وي در این رابطه گفت: آب‌نمای هارمونیک میدان امیر‌چخماق که شامل دو فواره چرخشی، یک فواره گل، 24 فواره حرکتی، 2 فواره سه طبقه و 8 فواره کاسکد است، با هزینه‌ای بالغ بر 800 میلیون ریال و در طول دو ماه به بهره‌برداری رسیده است.
صفدرپور خاطرنشان كرد: براي نورپردازی این مجموعه از 62 پک نوری RGB ضد آب استفاده شده و با استفاده از کنترل‌های الکترونیکی، حرکت‌های رفت و برگشتی و ریتمیک روی آن اعمال می‌شود که زیبای آن را دوچندان كرده است.
تبصره اول: این نورپردازی و این هارمونی «طولی»، چه همخوانی و هماهنگی و سنخیتی با تکیه «عرضی» میرچقماق دارد!؟
تبصره دوم: آیا قبل از ایجاد فواره های موزیکال، با کارشناسان امور اجتماعی و فرهنگی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یزد، همفکری و تبادل نظر شده است!؟
تبصره سوم: این فواره ها که برای اولین بار در میدان فرهنگ صفائیه ایجاد شده، برای میدان نماز و ابوذر و  بهشتی و دریاچه پارک بزرگ شهر و پارک شادی می توانست تعریف و کاربرد داشته باشد و اما ایجاد آن در میدان تاریخی میرچقماق بیانگر چیست؟
تبصره چهارم: زیبایی میدان میرچقماق بسادگی و اصالت آنست و ایجاد چنین فواره هایی ( و ایجاد رطوبت مصنوعی) با روح حاکم بر فضای تکیه و میدان تناقص دارد و عجیب است که اینجا و در این مورد، داد مدافعان خشت خام و خانه های خشتی در یزد به هوا برنخاسته!
تبصره پنجم: آیا بهتر نبود سازمان پارک ها و فضای سبز، قبل از ایجاد فواره رنگی در میدان میرچقماق، درختان خشکیده پیاده رو پارک هفتم تیر را با نهال های نوپا عوض کرده و به فضای سبز پشت میدان میوه و تره و بار سابق یزد و کنار ریل قطار  و فضاهای خالی میدان شهدای محراب و ... سر و سامانی می داد! یزد کم آب خشک، اول سایه و درخت می خواهد یا فواره هارمونی!؟ 
تبصره ششم: در کوچه ای از کوچه های خیابان صحرا، چند درخت سرو بلند چند صد ساله است، آیا سازمان پارک ها و فضای سبز یزد، هیچ فکری برای نگهداری و حفظ این کهنسال ترین درختان شهر یزد انجام داده است!؟
تبصره هفتم: وظیفه اصلی سازمان پارک ها و فضای سبز، درختکاری است یا فواره کاری؟
تبصره هشتم: توجه شهرداری به میدان میرچقماق قابل تقدیر است و اما کاش این توجه «دقت» هم داشت
تبصره نهم: آیا فواره های سنگی کوچک، که آب را سر ریز می کرد، بیشتر مناسب میدان میرچقماق نبود!؟
تبصره دهم: