شناسه : 15835369
یک روانشناس وکارشناس مسائل خانواده مطرح کرد؛


یک روانشناس با اشاره به تصور اشتباه برخی زنان متأهل در رابطه با خیانت و طلاق گفت:«متاسفانه برخی از زنان به اشتباه فکر می‌کنند بعد طلاق همه چیز برایشان محیاست و زندگی طبق خواسته‌های آن‌ها پیش می‌رود!در حالی که توصیه من این است قبل از اقدام به خیانت و طلاق به سرنوشت زنانی که دچار این معضل شده اند، بیاندیشند.»

یزدتو  نوشت :

پروانه صفایی مقدم، روانشناس و کارشناس مسائل خانواده با بیان اینکه آمار و شواهد نشان دهنده سیر صعودی پرونده‌هایی است که به دلیل خیانت در زنان شوهردار به سوی دادگاه‌ها و مراکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند، اظهار داشت که امروزه متاسفانه با روند چشمگیر آمار خیانت زنان شوهردار رو به رو هستیم که نشان می‌دهد نظام خانواده بیش از دهه‌های گذشته در حال تزلزل یا فروپاشی است.

وی با ابراز تأسف کم  توجهی به چنین موضوع مهمی آن را یک سونامی در خانواده‌ها دانشت.

این کارشناس مسائل خانواده با تأکید بر لزوم تشکیل کارگروهی از سوی مسئولین برای پرداختن علمی به چنین موضوعی، افزود: «بایدبا نگاه کارشناسانه به این معضل و آسیب اجتماعی جدی‌تر و فنی‌تر نگاه شود و با طرح راهکار‌هایی جلوی چنین آسیب‌های فرهنگی و خانوادگی گرفته شود.»

صفایی مقدم، دو عامل کم توجهی شوهران و گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی را مهمترین عوامل خیانت در زنان دانست و اظهار کرد که مهمترین مسئله‌ای که پای زنان شوهردار را به خیانت باز می کند، بحث تلافی خیانت شوهرشان است.

این روانشناس بالینی افزود: راهکار غلط تلافی خیانت مردان از سوی همسرانشان نه تنها راهکار مؤثر و خوبی نیست بلکه در این مسیر خود بانوان قربانی اصلی خواهند بود.

وی با اشاره به ورود انواع شبکه‌های اجتماعی به خانه‌ها و بالتبع آن رابطه‌های پنهانی که به آسانی از طریق فضای مجازی به وجود آمده است، گفت که عدم نگرانی بانوان از شناخته شدن و امکان ارتباط بیشتر و راحت تر با جنس مخالف باعث شده است تا  زنانی که مشغله کاری زیادی ندارند با فراق بال بیشتری وارد این شبکه‌ها شده و متأسفانه برخی از این ارتباطات به خیانت جنسی هم کشیده شود.

عضو انجمن روانشناسی ایران، در توصیه‌ای به آقایانی که نسبت به همسرانشان، کم توجه هستند گفت: « آقایان باید به این مسئله توجه داشته باشند که هر گونه کمبود محبت و توجه به همسرشان و یا خدای ناکرده خیانت، می‌تواند آثار سوء برای آن‌ها داشته باشند و توصیه اکید ما این است که خودتان عاملی برای خیانت همسرانتان نشوید و با ابراز محبت و توجه کافی هم به خود و هم همسرانتان آرامش دهید.»

وی به تصور اشتباه و غلط  برخی خانم‌های متأهل در رابطه  با خیانت و طلاق اشاره کرد و افزود: «متأسفانه برخی از زنان به اشتباه فکر می‌کنند که بعد از طلاق همه چیز برایشان محیا است و زندگی طبق خواسته‌های آن‌ها پیش می‌رود! در حالی که توصیه من این است قبل از اقدام به خیانت و طلاق به سرنوشت خانم‌هایی که دچار این معضل شده اند به خوبی بیاندیشند.»

این روانشناس ادامه داد که بعد از طلاق هیچ اتفاق خاص و هیجان انگیزی که دائمی باشد برای شما رخ نخواهد داد و اینطور نخواهد بود که بعد از طلاق یک خانم، آزادی و آرامش خاطر  پیدا کند! بلکه خانم‌های زیادی به مشاور مراجعه کرده‌اند و از این اقدام خود ابراز پشیمانی کرده‌اند و برخی‌ها به صراحت اعتراف کرده‌اند که بیشتر به خاطر اعمال جنسی و به طور موقتی در اختیار قرار گرفته اند.

این کارشناس مسائل خانواده، ادامه داد:  واقعا سوال من از برخی خانم‌ها که خدای ناکرده قصد خیانت و طلاق بدون دلیل قانع کننده دارند؛این است که آنقدر ارزش زن بودن را دست کم گرفته‌اند که به راحتی آن را در اختیار جنس مخالف می گذارند؟ آیا نمی دانند که خداوند چه هدیه گهرباری به نام حیا و عفت به زن عطا کرده است که شخصیت و مقام یک زن را در جامعه بالا می برد؟

توصیه من به همه خانم‌های متأهل  به خصوص قشر جوان این است که از دوستی‌های ناباب و تحریک کننده همجنس خود که فقط به فکر فروپاشی زندگی شما هستند، بپرهیزند و با نگاه رو به تعالی و آرام‌بخش؛ زندگی خود و فرزندان خود را پیش ببرند و در آخر آنکه به سرنوشت زنان مطلقه نیز به خوبی بنگرند و خود قضاوت کنند که زندگی با خیانت و بعد از طلاق عمدی چگونه خواهد بود.