شناسه : 2092747


قابل توجه محمد علی طالبی معاون سیاسی استاندار و رئیس شورای اطلاع رسانی استان و غلامرضا محمدی مشاور امور فرهنگی و ارتباطات(بخوانید جاده ای) استاندار یزد:

وبلاگ یادداشتها و خبرها نوشت :


سكوت مسئولان يزد هنگام بروز حوادث/ ضعف‌هايي كه در بي‌خبري پنهان مي‌شوند

 يزد از استان‌هايي است كه معمولا نسبت به ساير استان‌ها كمتر در آن حادثه رخ مي‌دهد و عمده حوادث آن در حوزه معادن و كارخانه‌هاي بزرگ صنعتي و به طور عمده فولاد رخ مي‌دهد اما همين حوادث خوشبختانه اندك نيز به طور عمده اطلاع‌رساني نمي‌شوند.
به گزارش خبرنگار مهر، آمار حوادث استان يزد گرچه محدود است اما حوادثي كه رخ مي‌دهد به لحاظ فراگيري، معمولا يا در حاشيه قرار مي‌گيرند يا توسط برخي رسانه ها آنقدر پررنگ و داراي شاخ و برگ و حاشيه مي‌شوند كه بعضا امنيت استان را زير سئوال مي‌برند.

به نظر مي‌رسد يكي از عواملي كه سبب مي‌شود، برخي رسانه‌ها حتي رسانه‌هاي بيگانه در مورد حوادث يزد بزرگنمايي و يا حتي در برخي موارد سياه‌نمايي انجام دهند، عدم پاسخگويي مناسب و به موقع مسئولان استان به خبرنگاران است.

در اغلب حوادثي كه در استان يزد بروز مي‌دهند، مسئولان مرتبط يا پاسخگوي تلفن‌هاي خود نيستند و يا از ارائه اطلاعات در اين زمينه خودداري مي‌كنند.

در برخي موارد نيز به رغم علني بودن حوادث، بسياري از مسئولان آن را تكذيب كرده يا از وقوع آن در خارج حوزه مديريتي خود خبر مي‌دهند.

عدم تعامل با خبرنگاران رسمي، سبب حاشيه‌سازي در رسانه‌هاي بيگانه مي‌شود

اين موضوع كه مصداق‌هاي آن نيز بيان خواهد شد، سبب مي‌شود تا سايت‌ها و حتي خبرگزاري‌هاي رسمي، ناچار به درج اخبار حوادث بدون ذكر منبع شوند كه اين امر البته مشكلات خاص خود را نيز به دنبال دارد.

عضو هيئت مديره خانه مطبوعات استان يزد در اين زمينه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در هنگام وقوع حوادث، به رغم پيگيري‌هاي متعدد خبرنگاران، آنها آخرين گروهي هستند كه از كم و كيف حوادث مطلع مي شوند.

مسعود ميرجليلي با بيان اينكه از معدود خبرنگاران آزاد استان يزد و داراي بيمه خبرنگاري هستم و با خبرگزاري‌ها و روزنامه‌هاي محلي همكاري مي كنم، يادآور شد: در اغلب حوادث با پيگيري هاي مستمر موفق به دريافت اطلاعات خبر مي شوم اما در بسياري از موارد نيز نه روابط عمومي‌ها و نه مديران كل حاضر به پاسخگويي نيستند.

وي با اشاره به حادثه‌اي كه اخيرا در راه آهن بافق اتفاق افتاد، بيان كرد: بعد از كسب اطلاع از اين حادثه، با مسئول روابط عمومي راه آهن استان يزد تماس برقرار كرديم اما به رغم گرفتن شماره وي بيش از هفت يا هشت بار در طول سه ساعت، پاسخي دريافت نشد و حتي آنقدر براي خبرنگاران ارزش قائل نبودند تا اين تماس ها را پيگيري كرده و به آن پاسخ دهند.

خبرنگاران حتي در مانورها نيز ناديده گرفته مي شوند

مسئول كانون عكاسان خبري بسيج رسانه استان يزد ادامه داد: در بسياري از موارد حتي در مانورها نيز به خبرنگاران اطلاع رساني نمي شود به نحوي كه چندي پيش يك مانور با حضور همه دستگاه هاي استان در فرودگاه يزد برگزار شد اما هيچ يك از خبرنگاران به اين مانور دعوت نشدند و تنها صدا و سيما توانست در اين مراسم حضور يابد.

ميرجليلي ادامه داد: در هنگام بروز بحران‌ها به عنوان مثال برفي كه چندي پيش در يزد باريد، وضعيت به نحوي اسف‌بار مي‌شود كه حتي صداوسيما نيز كه بسيار اهل مداراست و بر روي حوادث مانور نمي دهد، تصاوير خودروهاي متعددي كه در جاده مهريز به عنوان يك جاده ترانزيت به دليل لغزندگي جاده واژگون شده بودند را نمايش داد.

وقتي برگزاري مانور شايعه سرقت بانك را تقويت مي‌كند

وي يادآور شد: حتي نيروي انتظامي نيز در اطلاع‌رساني‌هاي خود در زمينه برگزاري مانورها يا در هنگام وقوع حوادث بسيار ضعيف عمل مي‌كند به نحوي كه وقتي چندي پيش مانوري در خيابان كاشاني يزد توسط نيروي انتظامي برگزار شد، شايع شد كه بانكي در اين خيابان مورد سرقت قرار گرفته است و مردم اغلب هيجان زده دچار استرس بودند.

ميرجليلي تاكيد كرد: در ستاد بحران نيز هيچ يك از خبرنگاران استان يزد حضور ندارند و خبرنگار صدا و سيما تنها خبرنگاري است كه در اين ستاد حضور مي يابد در حالي كه در زلزله هايي نظير زلزله بم يا زلزله تبريز، خبر ابتدا از سوي خبرگزاري‌ها منتشر شد.

نماينده خبرنگاران استان يزد در هيئت مديره خانه مطبوعات استان يزد ادامه داد: اگر خبرنگاران يزد نيز مانند خبرنگاران تهران اخبار خود را بدون ذكر منبع منتشر كنند، آنگاه شكايت ها آغاز مي شود.

مسئولان ضعف خود را در بي خبري پنهان مي‌كنند

وي تصريح كرد: متاسفانه بسياري از مسئولان استان يزد در بي خبري و عدم اطلاع رساني به رسانه ها، ضعف خود را پنهان مي كنند.

ميرجليلي ادامه داد: اين روند سبب شده تا كوچكترين حادثه اي در استان يزد به سرعت توسط افراد كم اطلاع كه در بيشتر مواقع شاهدان عيني ماجرا هستند، اطلاعات حادثه را به رسانه هاي غير متعهد ارائه دهند و امنيت استان را زير سئوال ببرند كه نمونه آن را در حوادثي دو سال گذشته در مورد افاغنه يزد شاهد بوديم.

موضوعات مطرح شده و مسائلي از جمله عدم پاسخگويي مديران كل و مسئولان روابط عمومي به تلفن هاي خبرنگاران، تكذيب بي مورد برخي وقايع و رخدادها، طفره رفتن از پاسخگويي، بي‌توجهي به خبرنگاران، برخوردهاي زننده و توهين آميز و ... از جمله مواردي است كه اغلب خبرنگاران يزد از آن گلايه دارند.

حوادث بايد به صورت شفاف براي مردم اطلاع رساني شود

نماينده مردم يزد در مجلس شوراي اسلامي نيز بر لزوم پاسخگويي شفاف مديران در هنگام بروز حوادث تاكيد دارد.

محمدصالح جوكار در گفتگو با خبرنگار مهر در اين زمينه اظهار داشت: حوادثي كه در استان رخ مي‌دهد بايد به صورت شفاف براي مردم اطلاع‌رساني شود تا خوراكي براي رسانه هاي بيگانه نشود.

رئيس مجمع نمايندگان استان يزد ادامه داد: اگر اطلاع‌رساني شفاف صورت نگيرد، بسياري از رسانه‌هاي بيگانه با فريب و دروغ، حوادث را به نفع خود و آنچه مدنظر رسانه هايشان است، منعكس مي كنند و حتي ممكن است بسياري از مسائل را امنيتي كنند.

وي تاكيد كرد: معتقدم در مرحله نخست بايد از بروز بسياري از حوادث پيشگيري كرد چنانكه بسياري از حوادثي كه اكنون در يزد رخ مي‌دهد، قابل پيشگيري است اما هنگامي كه حادثه رخ داد، مسئولان موظفند به صورت شفاف پاسخگو باشند و اطلاعات حوادث را در اختيار مردم قرار دهند.

مسئولان مردم را محرم بدانند

جوكار تصريح كرد: وقتي اتفاقي رخ مي دهد به هر حال مردم مطلع مي‌شوند و در مورد آن سئوال دارند و اين سئوالات بايد توسط مسئولان پاسخ داده شود و مسئولان بايد مردم را محرم بدانند.

وي با رد اين مسئله كه اطلاع رساني در مورد حوادث موجب تشويش اذهان عمومي مي‌شود، عنوان كرد: اطلاعات نادرست و غيرموثق مردم را بيشتر نگران و مضطرب مي‌كند.

جوكار تصريح كرد: مردم حق دارند از مسائل پيرامون خود مطلع شوند و اصلا رسالت رسانه‌ها نيز اطلاع‌رساني است و مسئولان بايد پاسخگوي آنها باشند مگر در مواردي كه ارائه اطلاعات امنيت كشور را دچار خدشه كند.

وي به مديران استان يزد توصيه كرد: در مورد وقايعي كه در حوزه مديريتي آنها رخ مي‌دهد، پاسخگو باشند.

واقعيت اين است كه هنگامي كه مردم شعله‌هاي آتش را در بخشي از شهر مي‌بينند، يا پروازي با هفت تا هشت ساعت تاخير انجام مي‌شود يا نيروهاي امدادي به صورت زنجيره‌اي به سمت معدني گسيل مي شوند، متوجه بروز حادثه مي شوند.

اينكه به خاطر جلوگيري از تشویش اذهان عمومي، از ارائه اطلاعات به خبرنگاران خودداري شود، كمكي به آرامش مردم نمي‌كند زيرا در بسياري از موارد، بي خبري بيشتر جامعه را دچار تشويق و اضطراب مي كند.

به اميد روزي كه مسئولان يزد در هر رده و سمتي دست از ملاحظه كاري ها و احتياط هاي بي مورد برداشته و ضمن تعامل با خبرنگاران، آنها را امين و مردم را محرم بدانند و در حوزه اطلاع رساني، شفاف تر عمل كرده و طاقت نقد و رفع نقايص مجموعه خود را داشته باشند.