شناسه : 2475669


آداب و سنت های قدیمی هر سرزمین یادگارهایی گران سنگ از گذشته های دور مردم آن سرزمین است سنت ها و رسم هایی که سینه به سینه از نسلی به نسلی دیگر رسیده و برخی از آنها در گذر زمان به فراموشی سپرده شده است. آیین نوروز از سنت هایی است که تاکنون زنده و پویا باقی مانده و صد البته دست روزگار به واسطه پیشرفت و ترقی جوامع تغیراتی در آن ایجاد کرده که اجتناب ناپذیر می باشد.

وبلاگ روستای قطرم نوشت :

آمیخته شدن فرهنگ نوروز با آداب و سنن اسلامی یکی از بهترین تغیراتی است که می توان از آن نام برد.
در روستای قطرم از دیر باز مردم باخانه تکانی و نظافت منزل و محله و مرتب ساختن اثاثیه منزل و شستن فرشها و خرید اقلام مورد نیاز خانه، خود را برای ورود به سال جدید آماده می سازند همچنین تهیه لباس نو مخصوصا برای کودکان و نوجوانان از اوجب واجبات است که خانواده ها نسبت به دوخت یا خرید آن اقدام می کنند.
آماده کردن آجیل و شیرینی شب عید یکی دیگر از کارهایی است که فکر مادر خانواده را به خود مشغول می سازد در قدیم شیرین کردن بادام کوهی که در تابستان از کوه های اطراف روستا جمع آوری می شد و آجیل غالب همه خانواده ها می باشد که البته کاری سخت و طاقت فرسا است و زنان روستا با عشق و علاقه وافر نسبت به انجام آن همت می گمارند. همچنین بو دادن تخمه، بادام و پسته کاری است که مشغله همه مادران در روستا می باشد. یکی دیگر از آجیل ها برای شب عید گندم بو داده که از گندم خیس خورده در شیر درست می شود و بسیار خوشمزه، مفید و سالم است که به آن دونو می گویند می باشد. شیرینی محلی روستا کماچ، سن (سمنو) که از جوانه گندم، خرما، روغن گوسفند و دانه های معطر تهیه می شود می باشد که بسیار مقوی و پر طرفدار است.
در زمان سال تحویل خانواده ها در خانه بزرگ فامیل جمع می شوند و در لحظه سال تحویل با خواندن قرآن و دعای سال تحویل آرزوی سالی خوب و سرشار از موفقیت برای خود و دیگران می نمایند و سپس حاضرین با شیرینی و آجیل مورد پذیرایی قرار می گیرند.
به همت جوانان روستا چند سالی است که مراسم سال تحویل در کنار مضجع شریف پیر بزرگوار قطرم برگزار می گردد و سپس مردم به زیارت اهل قبور درهمان ساعات اولیه سال جدید می روند. در روزهای نخست سال جدید بازار دید و بازدید بسیار گرم و پر رونق است. نکته جالب اینکه افرادی که به شهرهای دیگر مهاجرت نموده اند در ایام عید به روستا باز می گردند و روستا در روزهای اول سال جدید شلوغ و پر از جنب و جوش می شود.
از بازی های ویژه عید نوروز دغال بازی که در محل رودخانه بازی می شود را می توان نام برد که جالب و دیدنی است. گو بازی با چفته که نوعی چوگان می باشد در قدیم به شدت رواج داشته که امروزه جای خود را به بازی های جدید از قبیل فوتبال و والیبال داده است. بستن تاب (باد) در محل صدق آباد و تاب خوردن یکی از مهیج ترین بازی هایی است که جوانان و حتی پیرمردها نیز از آن بهره می برند. تاب توسط ریسمانی بلند بر شاخه درخت کهنسال بنه در فضایی سرسبز و زیبا بسته می شود و ا فراد یکی یکی مبادرت به تاب خوردن می نمایند و از طرف حاضرین مورد تشویق قرار می گیرند. از بازی هایی که امروزه گرد فراموشی بر سیمای آن نشسته بازی جنگ با تخم مرغ می باشد که با تخم مرغ های رنگ شده سفره هفت سین بازی می شد.
در قدیم شب نشینی بسیار پر رونق و دلنشین بود که بازی های مناسب خود را داشت بازی هایی از قبیل شاه دزد بازی و کلاغ پر.... که پر هیجان و دلچسب می باشد تا پاسی از شب ادامه پیدا می کرد و شب هایی پر خاطره و به یاد ماندنی را در اذهان ثبت می نمود.
در روز سیزده نوروز مردم درگروه هایی شامل چند خانواده از اقوام و دوستان به دامان طبیعت می روند و صبحانه و ناهار خود را در فضایی صمیمی در کنار هم صرف می نمایند. در این روز سبزه های سفره هفت سین را مردم با خود به کوه و صحرا می برند و در عصر روز سیزده جوانان اقدام به گره زدن سبزه می نمایند و در ضمن آرزوهای خود را از خداوند مهربان درخواست می نمایند. سپس سبزه ها را در طبیعت رها نموده تا حیوانات وحشی هم از جشن سال جدید بهره ای داشته باشند.


محمد ابوالحکیمی