شناسه : 14474756


سوء مدیریت و قصور و اهمال دولت و بهره بانک ها، در پسا تحریم، صنعت و تولید ایران را نابود خواهند کرد!؟

وبلاگ توفان یزد نوشت :

هزار و سیصد نفر از کارگران کارخانه یزدباف، مدتی است بی صدا به تعطیلات تابستانی رفته اند، تولیدات بسیار زیاد کارخانه های آلاینده کاشی استان یزد، دپو و انبار شده است، و بعضی از کارخانه های کاشی تعطیل و بعضی در آستانه تعطیلی هستند، و حال صدای به مرخصی رفتن تعدادی از کارگران کارخانه فولاد یزد و تعطیلی بخشی از آن به بهانه تعمیرات به گوش می رسد، و این در حالیست، که تولیدات نامرغوب و ارزان چینی و روسی، بدون توجه به کیفیت، در ساختمان سازی و گاه بعضی پروژه های شهرداری یزد نیز بکار گرفته می شود.
سازمان نظام مهندسی و اداره استاندارد، در مقابل میلگردهای چینی و روسی چه نظر و دیدگاهی دارد، و آیا میلگردهای نامرغوب چینی قبل از زلزله و شدیدتر و بیشتر از زلزله فاجعه ببار نخواهند آورد!؟
در صنعت فولاد، بخش خصوصی دیگر توان روی پا ایستادن و مقابله با ذوب آهن دولتی و محصولات چینی را ندارد، صنایع فولاد اصفهان که بیش از هزار میلیارد تومان به معادن سنگ آهن استان یزد بدهکار می باشند، و دو تیم قدر فوتبال در لیگ برتر دارند! می توانند با اتکا به زیان انباشته، تولیدات خود ا زیر قیمت «شمش» به بازار  عرضه کنند و بدینگونه است که فولاد بخش خصوصی در مقابل دولت و صنایع دولتی سرخم کرده و بسادگی تسلیم می شود.
نرخ بهره سرسام آور بانک ها، هر تولید کننده و حتی صاحبان سرمایه های سرگردان را وسوسه می کند که برای گرفتن سود بی دردسر و کم زحمت در بانک ها سرمایه گذاری کرده و بهره پولشان را بگیرند، واما کارگران بیکار شده در جامعه چه خواهند کرد!؟
امروز کمر تولید کننده و تولید زیر بار سنگین بهره های سنگین و باورنکردنی خرد و شکسته می شود، و اما دولت، یا صدای این شکستن را نمی شنود و یا برایشان مهم نیست و یا اینکه می شنود و عرضه و توانایی انجام کاری را ندارد!
آیا فاجعه پساتحریم در راهست!؟ و بزودی و پس از پایان دوران جشن هسته ای، سکون هسته ای فرارسیده و موج لشگر کارگران بیکار شده پیدا و پنهان، در مقابل دولت قرار خواهند گرفت!؟
امروز در حالیکه صنایع فولاد و کاشی یزد بسوی ورشکستگی و تعطیلی پیش می روند، باز عده ای در صدد ایجاد کارخانه تولید کاشی و فولاد هستند و اما با چه توجیه و منطقی!؟
یزدباف و فولاد یزد، دو نماد ریشه دار صنعت یزد بوده اند و هستند، و تعطیلی این دو کارخانه بزرگ، و بیکاری کارگران آن تبعات سخت و سنگینی برای صنعت و جامعه یزد خواهد داشت.
طرح ایجاد صنایع آب خواه فولاد از اول در استانهای کویری و بخصوص یزد و اصفهان اشتباه بوده است، و اما باو کنیم که تعطیلی فولاد یزد، مقدمه ای برای تعطیلی ذوب آهن اصفهان هم خواهد بود، چرا که در جهان دیگر هیچ کشوری توان مقابله با قدرت فولاد چین را ندارد، فقط دنیا از فولاد درجه یک چین سهم می برد و ایران از تولیدات درجه سه و چهار فولاد چین!
با توجه به افت قیمت میلگرد در بازار و هجوم آهن آلات چینی به بازار و تعطیلی بخشی از کارخانه فولاد یزد، دیگر امیدی به ادامه حیات تیم فوتبال فولاد یزد در لیگ دسته اول نیست، و کسی با از خودگذشتگی باید بیاید و در این بازار خرابی و رکود ناجی این تیم فوتبال شود.
آیا پکیچ ایساتیس که زمانی درصدد گرفتن امتیاز تیم فوتبال تربیت نوین بود، مدیریت و هدایت این تیم را بعهده خواهد گرفت و یا اینکه مدیرعامل جوان آن، سرگرم سرمایه گذاری در قطر و فرار از حوزه مسائل و گرفتاری های صنعت یزد می باشد!؟
تبصره اول: