شناسه : 17392075


پارک بزرگ شهر که نام مارکارش هنوز برای مردم شهر یزد خوب جا نیفتاده، و دوگانگی در نام بردن ازین پارک در بسیاری از مکاتبات و صحبت ها ادامه دارد، محتاج نگرشی نو در مرز بین دو طبقه و بافت شهری می باشد.

وبلاگ توفان یزد نوشت :

حلقه مفقوده در فضای سبز و پارک های شهر چیست!؟
جشنی برای یلدا در پارک مارکار
پارک مارکار یا همان پارک بزرگ شهر، درست در نقطه مقابل پارک کوهستان و در قلب بافت مسکونی شهر قرار دارد، پارک کوهستان در «رو» و بلندی قرار گرفته و از دور پیدا هست  و پارک مارکار در «زیر» و گودی قرار گرفته و از نزدیک هم خوب پیدا نیست!
در عبور از بلوار مدرس، پارک که در گودی قرار گرفته به چشم نمی آید و وجود دستفروشانی که پارکینگ پارک را اشغال کرده و موجب ایجاد منظر زشت شهری شده اند نیز مزید بر علت گشته است!
در یک حرکت سوال برانگیز و اشتباه و فاقد تفکر اصولی، در بهترین نقطه پارک و در جنب خیابان، قسمتی از چمن های پارک برای ایجاد مسجد کنده و زمین صاف شده و مسجد هم ساخته نشده است، و براستی چرا باید در گوشه پارک دیاری که اینهمه مسجد و حسینیه گاه خالی از نماز خوان دارد و پارک کم دارد، مسجد ساخت؟ و مگر مردم می روند پارک که بروند مسجد!!!؟
اگر نیمی از همت و نیرو و بودجه و توانی که برای  رونق بخشدن و توسعه پارک کوهستان گذاشته شده است، برای پارک مارکار هزینه شده بود، الان در مرکز شهر و در قسمتی که به مناطق محروم شهر ختم می شود، محل تفریح بسیار مناسبی برای مردم وجود داشتت.
محوطه های خالی بسیاری هنوز در پارک وجود دارد، و ایجاد مسیرمناسبی برای دوچرخه سواری در این پارک بزرگ  از ضروریات می باشد.
سالهای سال است که در میان دریاچه مصنوعی پارک، میلگردهایی برای ایجاد  رستوران به هوا رفته و فضای دریاچه را از بین برده و میلگردها زنگ خورده و اما رستورانی ساخته نشده است!!!
طبقه اول کتابخانه پارک برخلاف خواست و نیت بانی و واقف به بنیاد شهید واگذار شده، و امروز صبح فقط مسئول کتابخانه تخصصی بنیاد شهید در  درون کتابخانه تنها نشسته، و سیستم گرایشی هم که مشغول بکار بود؛ هرچند که کتابخانه مستقر درطبقه همکف نیز دو نف مراجعه کننده بیشتر نداشت!
پارکی که مراجعه کننده های افغانی زیادی بخاطر قرار گرفتن در جوار اکرم آباد دارد، نسبتا تمیز و خالی از آشغال و زباله بود، و اما وجود درختان اکالیپتوس  زیبنده پارک بزرگی که مورد استفاده عموم مردم هست نبود.
فضای اطراف دریاچه مصنوعی و محوطه ای که برای اسکیت سواری هست می تواند برای مراسم شب یلدا آماده شود، و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری و مدیریت پارک، برگزار مراسم شب بلند  یلدا در پارک مارکار گردند.
دف نوازی و شاهنامه و حافظ خوانی و گوش دادن به خاطرات و سخنان پیرمردان و پیرزنانی که هنوز در این شهر بسیار هستند، و توزیع آجیل یلدا، می تواند نقطه شروع خوبی برای حرکت های شادی آفرین شهرداری یزد به بهانه شب یلدا باشد.
ادامه دارد....