شناسه : 14395610


پس از توافق ژنو که ما توانستیم پشت ابرقدرتها رو بخاک بمالیم و میلیاردها دلار پول به کشور سرازیر کنیم و بر دیوار تحریمها ترک بزنیم قرار بر این شد که تا آذر 92 متن نهایی توافق بشه و آقای ظریف برای این مملکت کاری کند کارستان. ولی بهرحال اوضاع خوب پیش نرفت و علیرغم نابودی ذخایر اورانیوم، پذیرفتن پی ام دی، سوهان پزی شدن فردو بجای هسته ای، و دهها مورد دیگه قراره تیرماه 94توافق نهایی حاصل بشه.

وبلاگ ریگ متین نوشت :

پس از توافق ژنو که ما توانستیم پشت ابرقدرتها رو بخاک بمالیم و میلیاردها دلار پول به کشور سرازیر کنیم و بر دیوار تحریمها ترک بزنیم قرار بر این شد که تا آذر 92 متن نهایی توافق بشه و آقای ظریف برای این مملکت کاری کند کارستان. ولی بهرحال اوضاع خوب پیش نرفت و علیرغم نابودی ذخایر اورانیوم، پذیرفتن پی ام دی، سوهان پزی شدن فردو بجای هسته ای، و دهها مورد دیگه قراره تیرماه 94توافق نهایی حاصل بشه. این برای دولتی که حتی به قول وزیر ارشاد شلوغ شدن سینما به رفع تحریم بستگی داره و بقول وزیر ورزش رونق فدراسیونها به توافق هسته ای!! ربط داره خبر خوب و در عین حال بسیار حیاتی میتونه باشه چون بالاخره نیمی از عمر دولت گذشته و بایستی فرصتی نیز برای چیدن میوه اون باشه. در این بین اتفاقات کاملا اتفاقی در دوماه اخیر و با داغ شدن بحث مذاکرات پیش اومده:

1) در اقدامی کم سابقه و در حالی که به آمار گمرک واردات کمر اقتصاد رو لرزانده و بسیاری کارگاهها تعطیل شده دولت محترم اجازه راهپیمایی اعتراضی داد!! و بعد هم با افتخار روزنامه های اصلاح طلب در مدح آزادی بیان آنرا تیتر کردند. اینکه این اعتراض نمادین چه دردی دوا کرد و چه کسانی از آن استفاده سیاسی کردند بماند.

2) طبق مصاحبه های دولت محترم و اعضای ستاد نظارت بر بازار شب عید میوه خیلی ارزان بود و معیشت مردم در سهل ترین وضع ممکن. هفته قبل سندی منتشر شد که خود رییس جمهور نیز معترض گرانی بعضا تا 80 درصدی میوه ها شده بود!.

3) به یکباره و در حالی که مردم منتظر شارژ ماهانه بنزین هستند اعلام میشود بنزین تک نرخی شده و با افزایش 300 تومانی لیتری هزار تومان میشود. مردم در شوک این گرانی هستند که سخنگوی دولت با منتی مثال زدنی میگوید تازه قرار بود 1500 شود 1000 هزار شده!!

4) همزمان با گران شدن یکباره بنزین که از آن با عنوان کنایه ای کار احمدی نژادی یاد شده! گاز نیز افزایش 15 درصدی می یابد و در کنار افزایش 15 درصدی گاز ، نان نیز بعنوان کالای اساسی مردم در برخی نانواییها بصورت آزاد فروخته میشود تا جایی که بعنوان مثال در بعضی نقاط تهران سنگک با قیمت حدود 3 هزار تومان به خلق الله میرسد!.

5) طبق قانون و به اذعان حرفهای ماههای قبل دولتمردان بایستی دهک های پردرآمد یارانه آنها حذف میشد. به یکباره تریبون دولت اعلام میکند یارانه 4 میلیون نفر قطع شده!. قطع یارانه ای که صدای نمایندگان مجلس را در میآورد که چرا اشتباهی برخی اقشار فقیر را نیز شامل شده است!!.

6) بالاخره پس از دو سال از عمر دولت یازدهم عصای سحر آمیز حل مشکل مسکن رونمایی شد و در حالی که صدها هزار مسکن مهر مردم اقشار کم درآمد بخاطر برخی سیاسی نگریها خاک میخورد اعلام شد دولت قرار است وام مسکن 85 میلیونی بدهد. وامی که در صورت گرفتن آن با احتساب سود سالانه اش بایستی 165 میلیون برگردانید! آنهم با اقساطی بیش از یک میلیون!. این تمام هنر ژنرالهای بخش مسکن برای خانه دار شدن مردم است.!

7) در پس تمام این اتفاقات که موارد بالا تنها گوشه ای از آنهاست این سؤال مطرح میشود که چرا تمام آنها با معیشت مردم سروکار دارد و چرا اکثر آنها در نزدیکی مذاکرات بوقوع پیوسته؟ چرا دولت در آستانه تب توهمی حل مشکلات با مذاکره، 7 فرآورده نفتی را گران میکند و هیچ توضیح قانع کننده ای نیز حاضر نیست به مردم بدهد؟ آگر گاز و نان و مسکن و چه و چه با معیشت مردم سروکار دارد که دارد چرا به گونه ای عمل میشود که پیوستگی ذهنی این گرانی با حل نشدن مذاکرات حاصل آید؟ براستی چرا دولت در 12 بهمن 91 سبد کالا را با آن وضع شرم آور توزیع کرد و در روز 3خرداد یعنی روز مقاومت بنزین را گران نمود؟ آیا تمام این همانی های رخ داده شده صرفا یک اتفاق است؟

ما در مقام قضاوت نیستیم و خود مردم بنظرم بخوبی پیام تورم 14 درصدی را دارند لمس میکنند ولی هرچه هست این اتفاقات به ظاهر اتفاقی، پیام خوبی به بیرون مرزها ساطع نمیکند. درست در همان وضع توزیع رقت بار سبد کالای دولت تدبیر روزنامه کویتی تیتر زد که ای ملت کویت ببینید ایرانیها دارند از گرسنگی می میرند و برای دریافت تخم مرغ آشوب راه انداخته اند پس قدر دولت کویت را بدانید!! صف های شلوغ پمپ بنزین های دیشب دست کمی از آن اوضاع نداشت. براستی این پیام ارائه شده از معیشت چه پشتوانه ای برای مذاکرات هسته ای خواهد داشت؟ و صد البته چه اهرمی بدست جریان تحمیل خواهد داد؟