جدیدترین اخبار یزد

خداحافظی با موریانه های بقعه سیدون علی نقیا ابرکوه

طرح پاکسازی موریانه ها در بقعه سیدون علی نقیا شهرستان ابرکوه اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مرکز یزد، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: به علت آسیب موریانه ها به بنای تاریخی بقعه سیدون علی نقیا، کنترل و پاکسازی موریانه های این بنا در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی یزد قرار گرفت.
موریانه ها از بقعه سیدون علی نقیا ابرکوه پاکسازی شدندعلی اصغر صمدیانی افزود: اجزای اصلی ساختمان این بنا، خشت و کاهگل است که به دلیل شرایط اقلیمی حاکم و همچنین نوع مصالح به کار رفته در آن، محل مناسبی برای تغذیه و آسیب موریانه است.
وی با اشاره به اینکه بر اثر تغذیه موریانه از لایه های سطح زیرین، اتصال با لایه تزئینات سست شده و بسیاری از آنها ریزش کرده، افزود: در طرح پاکسازی موریانه ها، از سموم فسفره و نیکوتینوئیدها برای کنترل آسیب موریانه استفاده شده است. 
بقعه سیدون علی نقیا ابرکوه بنایی چهار ضلعی از خشت با گنبدی بلند و آجری است که در بالای پنجره این بقعه کتیبه ای از کاشی معرق و با خطوط آبی کار شده است.

بالای سردر ورودی از سمت شرق و غرب دو شمسه با نقوش هندسی و آیات قرآنی به خط کوفی و با رنگهای الوان آبی، سبز، خاکستری و قهوه ای به صورت محو شده‌ای دیده می شود.
بقعه سیدون علی نقیا ابرکوه مربوط به دوران سلجوقی است و در سال ۷۸ با شماره ۲۴۵۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ارسال یک پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود.
فیلدهای اجباری با علامت * مشخص شده اند.

*

تماس با ما | RSS | نقشه سايت

تمامي حقوق براي پایگاه خبری یزد تو محفوظ ميباشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است