جدیدترین اخبار یزد

اقامتگاه بوم‌ گردی 6 بادگیری یزد افتتاح شد


به گزارش یزدی نیوزاین اقامتگاه که با سرمایه ‌گذاری بخش خصوصی راه ‌اندازی شده در بافت تاریخی یزد و در زمینی به مساحت 350 مترمربع و زیربنای 250 مترمربع واقع است و پنج اتاق با ظرفیت پذیرایی از 25 نفر را دارد.


با افتتاح اقامتگاه بوم گردی 6 بادگیری شهر میراث جهانی یزد برای هشت نفر به‌ صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

طالبیان معاون سازمان میراث‌ فرهنگی پس از افتتاح این ‌اقامتگاه بوم‌گردی، از بخش‌ های مختلف آن بازدید و بر توسعه اقامتگاه‌ های بوم‌ گردی در نقاط مختلف کشور و به ‌ویژه در استان یزد تاکید کرد.

بافت کهن شهر یزد یکی از منحصر بفردترین بافت های تاریخی زنده و پویای جهان است و یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان را به خود اختصاص داد. 

این بافت تاریخی 18 تیر 1396 در چهل و یکمین اجلاس میراث جهانی در کراکف لهستان، با رای قاطع اکثر اعضای کمیته میراث بشری سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت جهانی شد.

با توجه به غنای یزد از لحاظ بناهای تاریخی، فرهنگی تاکنون پنج اثر استان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید، که پیش از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، باغ های دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز و قنات های زارچ و حسن آباد ثبت جهانی شد. 

استان یزد 2 هزار و 270 هکتار بافت تاریخی و 6هزار و 500 اثر تاریخی دارد که از این تعداد تاکنون، یکهزار و 850 اثر به ثبت ملی رسیده است. 

یزد در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران، مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی است، به گونه ای که استقبال از این شهر تا پنج برابر افزایش یافت و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داد. 

در 9 ماهه سال 1396، 96هزار و 300 گردشگر خارجی به این استان سفر کردند که این تعداد در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته 34 درصد افزایش نشان می دهد. 

پارسال، 113 هزار و 500 گردشگر خارجی یزد را به عنوان مقصد سفر خود به ایران انتخاب کردند که از این تعداد، 73 هزار نفر مربوط به 9 ماهه سال گذشته بود. 

گذشته از سفر گردشگران خارجی، صدها هزار گردشگر داخلی سال گذشته و 9 ماهه سال 96 از بناهای تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی، عرصه های بیابانی و کویری استان دیدن کردند. 

یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، دارالعباده، حسینیه ایران، دوچرخه ها، شیرینی، قنات، قنوت و قناعت و آفتاب شناخته می شود. 


منبع:ایرنایزد

ارسال یک پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود.
فیلدهای اجباری با علامت * مشخص شده اند.

*

تماس با ما | RSS | نقشه سايت

تمامي حقوق براي پایگاه خبری یزد تو محفوظ ميباشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است